Článek
Hned na úvod se sluší připomenout, že Nvidia to zkouší již podruhé. Už na konci února se totiž objevila na pultech obchodů karta GeForce RTX 3060, která byla vůbec prvním modelem, jenž byl vybaven speciálním antitěžařským mechanismem. Karta dovedla sama detekovat těžební mechanismy, načež automaticky snížila svůj výkon na polovinu.
Vcelku nepochopitelně ale tuto ochranu pomohla těžařům obejít přímo společnost Nvidia, když vydala betaverzi ovladačů ve verzi 470.05, které odemykaly plný potenciál herní grafiky i během těžby. Zda šlo o chybu či promyšlený plán, můžeme jen spekulovat.
Zpomalené herní grafiky přijdou v červnu
Jisté je ale to, že se Nvidia nechce své protitěžební ochrany vzdát. Již v polovině května by se tak měly na pultech obchodů objevit karty s upravenými čipy. Dokládá to dokumentace nových ovladačů GeForce 466.27, která opětovné nasazení protitěžební ochrany popisuje detailněji – uvádí se v ní také to, že karty na trhu musí být právě v tomto měsíci nahrazeny novějšími modely s upravenými čipy.
Běžní uživatelé by tak na první pohled neměli nic poznat, protože jednotlivé karty budou vypadat úplně stejně. Pravdou nicméně je, že zatímco na prvních vydaných kartách GeForce RTX 3060 půjde těžit bez omezení, na nových modelech zhruba od 17. května dále již nikoliv.
Budou i další modely?
Novější karty totiž nebudou kompatibilní se zmiňovanými ovladači ve verzi 470.05. To jinými slovy znamená, že těžaři nebudou moci žádným jednoduchým způsobem omezení výkonu obejít. U nich klesne výkon na polovinu.
Podle neoficiálních zpráv by tuto protitěžební ochranu měly dostat i další karty řady GeForce RTX 30, tedy i výrazně výkonnější modely, které jsou mezi těžaři přece jen populárnější. To však zástupci společnosti Nvidia zatím oficiálně nepotvrdili.
Proč na trhu nejsou herní notebooky? Skupují je ve velkém těžaři
Jak se těží bitcoiny a další kryptoměny
Neustále rostoucí hodnota bitcoinu a dalších virtuálních měn vyvolala doslova zlatou horečku. A to nejen mezi investory, kteří s vidinou možného zisku horentně skupují, co se dá.
Platí to také o těžařích, kvůli kterým se prakticky celý svět potýká s nedostatkem grafických karet. Situace došla dokonce tak daleko, že těžaři začali ve velkém skupovat i herní notebooky, aby je využili pro těžbu.
Jak je tedy z řádků výše patrné, největší poptávka je po hardwaru, který by jinak našel uplatnění v herních sestavách. Pro těžbu bitcoinů či jiných kryptoměn je potřeba mít celou farmu extrémně výkonných počítačů, které se říká mining rig.
Na všechny takto zapojené stroje se nainstaluje speciální software, který pak počítá předem nastavené výpočty, jejichž výsledkem je zisk virtuálních mincí. Za ty je pak možné nakupovat prakticky cokoliv, případně je směnit za skutečné peníze.