Článek
Americký výrobce čipů zaznamenal ve druhém čtvrtletí čistý zisk 1,48 miliardy dolarů (32 miliard Kč), zatímco v předchozím období před rokem utrpěl ztrátu 454 milionů dolarů (bezmála 10 miliard Kč).
Dosáhnout takového zisku se podařilo, i když celkové tržby meziročně klesly o 15 procent na 12,95 miliardy dolarů (284,6 miliardy Kč). Zástupci společnosti o tom informovali v oficiální zprávě o hospodářských výsledcích.
Vyšší zisk je přičítán podle serveru CNBC především divizi počítačů. Pokles v prodeji počítačových procesorů se ve srovnání s předchozími dvěma čtvrtletími, kdy společnost čelila vysokým ztrátám a propadům tržeb, zpomalil.
Válka o čipy eskaluje. Čína omezí export vzácných kovů
Tržby z této divize klesly meziročně o 12 procent na 6,8 miliardy dolarů (149,4 miliardy korun). V prvním čtvrtletí byl propad prodeje 38 procent, což bylo způsobeno celkovým snížením zájmu o osobní počítače.
Intel však věří, že situace se za druhou polovinu roku zlepší, a předpokládá oživení na trhu. Zda tomu tak skutečně bude, se pochopitelně ukáže až v nadcházejících měsících.
Ochlazení trhu po pandemii
Doba pandemie přinesla zvýšenou poptávku po elektronice, což vedlo k hromadění čipů ze strany výrobců chytrých telefonů a počítačů. Nyní se však tyto společnosti potýkají s nadbytečnými zásobami, protože spotřebitelé omezují nákupy těchto výrobků kvůli rostoucí inflaci.
Složitá situace na trhu vyústila až v pokles cen čipů na trhu. Například v květnu oznámila společnost Apple – největší zákazník společnosti TSMC –, že celkové tržby klesly již druhé čtvrtletí za sebou v řadě.
Ve druhém čtvrtletí tohoto roku došlo u TSMC k poklesu čistého zisku dokonce o 23 procent. Podnik vydělal 181,8 miliardy tchajwanských dolarů, tedy v přepočtu 124,7 miliardy Kč. Od druhého čtvrtletí roku 2019 přitom podnik vykazoval každé čtvrtletí pouze růst.
I samotní zástupci společnosti v oficiálním prohlášení připouští, že „propad byl zapříčiněn pokračujícím snižováním poptávky po čipech“, které se používají v automobilech, mobilních telefonech, ale i v serverech.