Hlavní obsah

Tablety i počítače. Všechny novinky od Applu hezky pohromadě

8:13
8:13

Poslechněte si tento článek

Tento měsíc byl na novinky od společnosti Apple bohatý. K vidění byly nové iPady, ale také počítače s logem nakousnutého jablka – konkrétně tenký laptop MacBook Air a extrémně výkonná stolní sestava Mac Studio. Podívejte se, co novinky umí.

Foto: archiv výrobce

MacBook Air (2025)

Článek

Apple má hned několik řad počítačových tabletů. Zatímco některé lákají kompaktními rozměry, jiné jsou nekompromisní pracovní stanice. Mezi březnovými novinkami se objevil základní iPad s 11palcovým displejem, a zároveň také iPad Air.

Oba tablety s logem nakousnutého jablka po stránce designu věrně kopírují své předchůdce, hlavní změny se udály uvnitř zařízení. Nové iPady totiž dostaly výkonnější „srdce“.

Foto: archiv výrobce

Apple iPad Air (2025)

Konkrétně čerstvě odhalená generace iPadu Air tak zařadila vyšší rychlost díky čipu Apple M3. „Díky výkonnému CPU, GPU a Neural Enginu je nový iPad Air až 2krát rychlejší než iPad Air s čipem M1,“ chlubí se zástupci amerického technologického gigantu.

Výkon je dostatečný na to, aby zařízení mohlo se speciálním krytem fungovat i jako notebook.

„iPad Air je dělaný pro Apple Intelligence –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ systém osobní inteligence, který pomáhá psát, vyjadřovat se a být produktivní bez větší námahy,“ přiblížili další přednost, která s novým čipsetem přichází.

Dvě velikosti

K mání bude stejně jako předchůdce s 11palcovým nebo 13palcovým displejem. Čelní kamera byla přemístěna z vrchní části rámu na bok – Apple totiž počítá s tím, že většina lidí používá při videohovorech svá jablečná zařízení v režimu na šířku, nikoliv na výšku.

Ceny 11palcového iPadu Air startují na 17 990 Kč a 13palcové verze na 23 990 Kč. Proti tomu základní iPad s 11palcovým displejem se nabízí od 9900 Kč.

Foto: archiv výrobce

Porovnání velikostí nového iPadu Air (2025)

Změny se u základního iPadu udály opět v útrobách. Nově tak v jablečném tabletu tepe výkonnější čip Apple A16, který má být ve srovnání s předchůdcem zhruba o 30 % rychlejší. Apple se navíc pustil i do srovnání s konkurencí – ty nejprodávanější modely s Androidem jsou údajně šestkrát pomalejší. S jakým konkrétním zařízením porovnání probíhalo, však zástupci americké společnosti neupřesnili.

Jisté je nicméně to, že áčkové čipy nabízejí citelně nižší výkon než modely s písmenem M v názvu. V otázce výkonu bude mít tedy nový iPad Air jednoznačně navrch.

V případě základního iPadu se Apple chlubí ještě větším úložištěm, základní paměť totiž nezačíná jako u předchůdce na 64 GB, ale rovnou na 128 GB. Vrcholné provedení může disponovat až 512 GB paměti.

Pro úplnost dodejme, že nový iPad Air se nabízí v kapacitách od 128 GB do 1 TB. U obou novinek je vedle wi-fi verze možné vybírat také variantu s mobilním připojením.

Foto: archiv výrobce

Apple iPad (2025)

Nejtenčí notebook

To u MacBooku Air je novinek více. Vedle zcela nové barvy sky blue (nebesky modrá) přináší novinka také vylepšený hardware.

Čip M4 má až 10jádrové CPU se čtyřmi výkonnostními a až šesti úspornými jádry. Podle zástupců Applu je až 1,8krát rychlejší než M1. Až 10jádrové GPU podává dvakrát vyšší grafický výkon než M1, což poznáte při úpravě fotek i hraní nejnovějších her.

Ve srovnání se staršími macbooky s procesorem od Intelu je údajně novinka až 23krát rychlejší. Jedním dechem se sluší dodat, že toto srovnání je poměrně relevantní, neboť řada uživatelů přenosné počítače se staršími čipy stále ještě používá.

Foto: archiv výrobce

MacBook Air (2025)

Základní konfigurace MacBooku Air zahrnuje 16 GB operační paměti a 256GB SSD disk, přičemž pro náročnější uživatele je k dispozici možnost rozšíření až na 32 GB RAM a 2TB SSD. U 13palcové varianty lze volit mezi konfiguracemi s 10jádrovým CPU a 8jádrovým GPU, nebo s 10jádrovým CPU a 10jádrovým GPU. U 15palcové verze pak Apple nabízí pouze variantu s vyšší konfigurací.

Další novinkou je vylepšená ultraširokoúhlá webkamera s rozlišením 12 MPx. Kamera podporuje funkci Center Stage, která sleduje pohyb uživatele a automaticky jej udržuje v záběru, což je ideální pro videohovory a on-line schůzky. Nově je k dispozici i možnost snímání desky stolu, což ocení zejména kreativní profesionálové a učitelé.

Velkou předností nového MacBooku Air je výdrž baterie, která dosahuje až 18 hodin při běžném používání.

Stejně jako předchůdce je k dispozici ve dvou velikostech, s 13palcovým a 15palcovým displejem. Menší varianta se bude nabízet od 29 990 Kč, větší pak od 36 990 Kč.

Foto: archiv výrobce

Porovnání velikosti obou novinek

Pro náročné

Pro náročné uživatele je pak určena sestava Mac Studio. Aktuálně jde totiž o nejvýkonnější model s logem nakousnutého jablka, a to díky čipu M3 Ultra, který je vlastně takový slepenec.

„Při výrobě se používá inovativní architektura UltraFusion, která v čipu M3 Ultra propojuje prostřednictvím 10 000 vysokorychlostních připojení výkon dvou čipů M3 Max a zajišťuje tak vysokou propustnost a nízkou latenci,“ vyzdvihli použitou technologii zástupci Applu.

32jádrové CPU se skládá z 24 výkonnostních a osmi úsporných jader. V praxi je podle amerického technologického gigantu až 1,5krát výkonnější než M2 Ultra a až 1,8krát výkonnější než M1 Ultra.

Foto: archiv výrobce

Apple Mac Studio (2025)

GPU může obsahovat až 80 jader, díky čemuž se grafický výkon zvyšuje až na dvojnásobek proti čipu M2 Ultra, zároveň je až 2,6krát rychlejší než M1 Ultra. O umělou inteligenci a strojové učení se pak stará 32jádrový Neural Engine.

Designově vychází z Macu Mini, který je jedním z nejmenších počítačů na trhu. Novinka je ale zhruba třikrát vyšší, aby se do ní vešly výkonnější hardwarové součástky. S ohledem na nabízený výkon je ale stejně překvapivé, jak je celý stroj malý, základna má čtvercový půdorys s délkou strany 19,7 cm a výška činí 9,5 cm.

Konstrukce je hliníková, což by mělo pomoci k lepšímu chlazení. Barevné provedení je tedy stříbrné.

Nejnovější Mac Studio se nabízí za 62 990 Kč, za tuto cenu však lidé získají pouze základní konfiguraci s čipem M4 Max.

Je vhodné zdůraznit, že už výkon tohoto stroje je špičkový. Nicméně pokud chcete to nejlepší na trhu, budete muset sáhnout po vyšší konfiguraci. Nenechte se zmást číselným označením v názvu, to nejlepší v nabídce totiž aktuálně představuje čip M3 Ultra.

Pokud se rozhodnete pro toto výkonnější řešení, ceny Macu Studio budou startovat již na 124 990 Kč. Tím však nabídka ani zdaleka nekončí, na dalších příplatcích za volitelnou výbavu můžete totiž utratit bez nadsázky statisíce korun.

Foto: archiv výrobce

Apple Mac Studio (2025)

Výběr článků

Načítám