Článek
Velikostí úložného prostoru se již SSD jednotky klasickým pevným diskům vyrovnají. V otázce ceny za 1 GB, však už situace tak růžová není.
Podle nákupního rádce Zboží.cz se aktuálně nejlevnější SSD jednotka s kapacitou 500 GB dá pořídit za 4149 Kč. Stejně velký pevný disk HDD, a to co do rozměrů i kapacity, přitom vyjde na 1049 Kč. To jinými slovy znamená, že SSD jednotky jsou zhruba čtyřikrát dražší.
Ještě před pár lety přitom byly disky bez pohyblivých částic dražší desetkrát v porovnání s klasickými pevnými disky. Posun směrem k lepšímu, je tak postupně vidět.
Roste kapacita, roste cena
S rostoucí kapacitou SSD jednotek však dramaticky roste i jejich cena. Například letos v létě společnost Samsung uvedla do prodeje první SSD jednotku s kapacitou 15 TB. [celá zpráva]
Model Samsung PM1633a slibuje propustnost až 1200 MB/s. Pro srovnání rychlosti obyčejných pevných disků bývají velmi často desetkrát nižší.
Problém je však v tom, že Samsung PM1633a stojí v přepočtu bezmála čtvrt miliónu korun. To je suma, za kterou se dá v Česku koupit klidně extrémně výkonný herní počítač, nebo i nové auto.
Pro porovnání, společnost Western Digital se před dvěma týdny pochlubila pevnými disky s kapacitou 14 TB. Ty by se měly dostat na pulty obchodů v příštím roce, a i když nebyla ještě oficiálně prozrazena jejich pořizovací cena, počítá se s částkou nižší než 20 000 korun.
To jinými slovy znamená, že místo jedné SSD jednotky s kapacitou 15 TB, by případní zájemci získali hned 12 klasických pevných disků s kapacitou 14 TB. Dohromady by tak získali výrazně větší úložný prostor – 168 TB.
Přednosti SSD jsou nepopiratelné
SSD jednotky mají své nepopiratelné přednosti. Neobsahují žádné pohyblivé součástky, díky čemuž jsou proti klasickým diskům daleko rychlejší. To je v praxi znát při otevírání souborů i při spouštění počítače.
SSD jednotky jsou navíc zcela tiché. Nezvyšují tak zbytečně hluk uvnitř skříně na rozdíl od pevných disků, které v některých případech bývají nejhlučnější součástkou počítače.
Cena SSD jednotek je však v současnosti stále výrazně vyšší než v případě klasických pevných disků. Ideální volbou pro běžné uživatele stolních počítačů je tak pořízení menší SSD jednotky pro rychlý chod operačního systému a klasického pevného disku pro ukládání dat.
U většiny notebooků však nainstalovat dvě jednotky možné není. U nich se tak zákazníci musí rozhodnout, zda sáhnout hlouběji do kapsy kvůli pořízení SSD jednotky, nebo se smířit s větším, ale pomalejším pevným diskem.