Článek
Finanční pobídka pro Samsung je součástí širší strategie administrativy amerického prezidenta Joea Bidena, která usiluje o revitalizaci a expanzi domácí výroby klíčových komponent, jakými jsou právě polovodiče.
„Návrat výroby špičkových čipů do USA je novou významnou kapitolou našeho polovodičového průmyslu,“ prohlásila Bidenova ekonomická poradkyně Lael Brainardová.
Čína zůstává pro americké výrobce čipů důležitá. Sankcím navzdory
Intel a TSMC
Podle zdrojů blízkých administrativě, které citovala agentura Reuters, byly prostředky pro Samsung schváleny v rámci zákona o čipech a vědě. Ten byl kongresem schválen v roce 2022 s cílem posílit národní bezpečnost a zvýšit konkurenceschopnost Spojených států na globálním trhu s polovodiči.
Zákon umožňuje financování výrobních projektů, které jsou zásadní pro řadu odvětví – včetně obrany, letectví a automobilového průmyslu.
Samsung se tak zařadí mezi největší příjemce dotací, hned za americkou společností Intel, která obdržela 8,5 miliardy dolarů (202,6 miliardy korun), a tchajwanským výrobcem TSMC s 6,6 miliardy dolarů (157,3 miliardy korun).
Tento krok přichází v době, kdy Spojené státy zaznamenávají pokles svého podílu na globální výrobní kapacitě polovodičů z 37 procent v roce 1990 na pouhých 12 procent v roce 2020. Vyplývá to z dat Svazu polovodičového průmyslu (SIA).
Samsung investuje bilion
Vládní zástupci dále informovali, že Samsung plánuje do konce této dekády investovat přibližně 45 miliard dolarů, tedy v přepočtu více než bilion korun, do výstavby a rozšíření svého texaského komplexu.
Tato investice je vnímána jako klíčový krok k zajištění technologické suverenity a konkurenceschopnosti Spojených států v nadcházejících desetiletích.