Článek
Přístup k nejnovějším technologiím a jedinečnou příležitost vstoupit do světa kvantových výpočtů nabídne studentům konkrétně Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO.
„Zaměření na výkonné výpočetní technologie, včetně kvantového počítání, představuje jednu z priorit naší univerzity. Vznik specializací v této oblasti je dalším důležitým krokem k rozvoji a podpoře vzdělávání pro budoucnost,“ zkonstatoval rektor univerzity Václav Snášel.
Novým studijním oborem univerzita reaguje na požadavky trhu a rostoucí poptávku po odbornících schopných využívat kvantové výpočty k řešení složitých problémů. Specializace bude součástí magisterského studijního programu Informatika. Absolventi najdou uplatnění v akademické, průmyslové i výzkumné sféře.
Revoluční kvantový čip. Za pět minut spočítal příklad, který by superpočítači trval 10 kvadrilionů let
„Reagujeme na výrazný nárůst zájmu o kvantové výpočty, jejichž potenciál již dnes zásadně ovlivňuje oblasti, jako je modelování materiálů, optimalizace logistických procesů nebo simulace molekul v lékařském výzkumu,“ vysvětlil děkan fakulty elektrotechniky a informatiky Jan Platoš.
Zaměření na výkonné výpočetní technologie, včetně kvantového počítání, představuje jednu z priorit naší univerzity.
„Díky partnerství s ostravským superpočítačovým centrem IT4Innovations fakulta poskytne studentům přístup k technologiím dostupným pouze v předních evropských výzkumných centrech. Nová specializace na kvantovou informatiku je významným milníkem ve vzdělávání budoucí generace expertů, kteří budou schopni čelit globálním výzvám a přinášet inovativní řešení s využitím kvantových výpočtů,“ doplnila mluvčí univerzity Petra Halíková.
První kvantový počítač v Česku
Kvantový superpočítač dodá do ostravského superpočítačového centra společnost IQM Quantum Computers.
„Kvantové počítače mají potenciál řešit problémy, které jsou pro klasické počítače extrémně obtížné nebo prakticky nemožné. Kvantové počítání je stále ve fázi rozvoje a jeho plný potenciál ještě nebyl naplno využit. Avšak jak technologie postupují, je pravděpodobné, že kvantové počítače přinesou revoluci v mnoha oblastech vědy,“ řekla už dříve mluvčí centra Zuzana Červenková.
Národní superpočítačové centrum IT4Innovations je výzkumným, vývojovým a inovačním centrem v oblasti vysoce výkonného počítání (HPC), datových analýz (HPDA), kvantového počítání (OC) a umělé inteligence (AI) a jejich využití v dalších vědeckých, průmyslových i společenských oborech. Od roku 2013 provozuje nejvýkonnější superpočítačové systémy v Česku. Poskytuje je jak českým, tak zahraničním výzkumným týmům z akademické i soukromé sféry.
Navíc společnost Eviden do centra letos dodá také superpočítač za 91 milionů korun. Nový systém nahradí dosluhující superpočítač Barbora, který je v provozu od roku 2019. Bude financován z Operačního programu Jan Amos Komenský, který spadá pod ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Jak fungují kvantové počítače?
Kvantové počítače představují neuvěřitelný průlom v oblasti výpočetních schopností a dle očekávání zcela změní způsob, jakým řešíme extrémně složité výpočetní problémy.
Na rozdíl od tradičních počítačů, které pracují s binárními bity, kvantové počítače využívají tzv. qubity. Ty umožňují manipulovat s kvantovými jevy, jako je superpozice a kvantová provázanost. Tato jedinečná vlastnost jim umožňuje efektivně řešit problémy, které jsou pro klasické počítače příliš náročné.
Mezi takové mohou patřit optimalizační úlohy pro řešení elektronické struktury nových materiálů, řízení dopravy či přístavů.
V současnosti jsou identifikovány další možnosti uplatnění, které lze najít téměř ve všech vědeckých oblastech. Mimo jiné v automobilovém průmyslu, při vývoji nových elektrických baterií, v energetice, finančnictví, farmacii, kvantové chemii, kryptografii, ale také v kvantovém strojovém učení a mnoha dalších.
Kvantové počítače mají potenciál dramaticky ovlivnit vědecký výzkum a technologický rozvoj ve všech oblastech, od fyziky a chemie po umělou inteligenci a bioinformatiku. Google se již dříve pochlubil, že jeho kvantový procesor Sycamore detekoval vzorce v řadách zdánlivě náhodných čísel za 200 vteřin, zatímco Summit od IBM by na stejný úkol potřeboval 10 000 let.