Článek
Nový titul by mohl oživit burzovní trh ve finanční metropoli, která dosud příliš technologických firem nepřitáhla. Dávají totiž ve stále větší míře přednost burze v New Yorku.
Firma uvedla, že loni v listopadu, kdy v ní koupil 3,4procentní podíl britský výrobce čipů Arm, byla její hodnota 597 milionů dolarů (asi 13,5 miliardy korun) a doufá, že vstupem na burzu ještě vzroste. Obchodování s akciemi by mělo začít v červnu.
Chcete vyšší výkon? U nejlevnějšího počítače na světě stačí stáhnout aktualizaci
Prodali 60 milionů kusů
Raspberry Pi začalo miniaturní počítače vyrábět v roce 2012, od té doby se jich prodalo přes šedesát milionů. Loni zvýšila meziročně obrat o 41 procent na 38 milionů dolarů (864 milionů korun). Letos očekává růst prodejů na 8,4 milionu kusů.
„Když jsme v roce 2012 uvedli na trh náš první výrobek, bylo naším cílem nabídnout mladým lidem přístroj, který si mohou dovolit, a dát jim šanci proniknout do světa počítačů,“ uvedl šéf Raspberry Pi Eben Upton.
Britský podnik je dceřinou společností charitativní organizace Raspberry Pi Foundation, založené v roce 2008 s účelem popularizace počítačů mezi mladými. Ta nyní vlastní ve firmě 73procentní podíl a akcionářem zůstane i po vstupu na burzu. Podíl ve výši 1,7 procenta vlastní japonská Sony.
Za pár stovek i za tisíce
Vůbec první verze Raspberry Pi doslova pobláznila svět, protože se nabízela za méně než tisíc korun. To bylo před premiérou tohoto miniaturního počítače možné tak maximálně u bazarových kousků. Mimochodem první generace se nabízí v některých obchodech stále, v Česku vyjde na necelých sedm stovek.
Častěji však narazíte skladem na pokročilejší třetí generaci, která je v oficiálním internetovém obchodě RPishop dostupná za 749 Kč. Citelně vyšší výkon ale nabízí až čtvrtá a pátá generace, tyto modely se již mohou měřit klidně i s klasickými počítači.
Zvládnou například obsluhovat hned dva připojené monitory s rozlišením 4K najednou. O tom si předchozí generace tohoto unikátního počítače mohly nechat jen zdát.
Vyšší výkon se pochopitelně negativně podepsal na pořizovací cenovce. Čtyřka se tak nabízí za 1479 Kč, pětka ještě o pár stovek dráž – případné zájemce vyjde základní verze na 1615 Kč. Vystačit si však musíte se 4GB pamětí.
Pátá generace s 8 GB pamětí vyjde na 2155 Kč a oficiální sada s počítačem, krabičkou, 32 GB microSD kartou a příslušenstvím na 3299 Kč. V základu se totiž tato malá zelená destička prodává už od první generace bez počítačové skříně. Výrobce se snaží vše podřídit co nejnižší ceně.