Článek
Apple pozval exkluzivně novináře serveru TechCrunch do své centrály, aby mu nastínil plány prací na nových počítačích s logem nakousnutého jablka. Touto nezvyklou otevřeností se americký počítačový gigant snaží dát uživatelům najevo, že rozhodně neusnul na vavřínech a že „něco chystá“.
Letos totiž Apple uvedl na pulty obchodů pouze nový iMac Pro, což je v podstatě all-in-one sestava ukrývající veškeré součástky v monitoru. To bylo řadou uživatelů chápáno tak, jako že s klasickými stolními sestavami, jako je Mac Pro, se už nepočítá.
To ale není podle zástupců podniku pravda. „Je nám jasné, že celá řada uživatelů přemýšlí, jestli koupit nový iMac Pro, nebo čekat na příchod Macu Pro. S komunitou chceme jednat otevřeně, a tak touto cestou přiznáváme, že Mac Pro letos nepřijde,“ prohlásil Boger s tím, že nejvýkonnější stolní sestava s logem nakousnutého jablka bude produktem roku 2019.
Redaktorovi prý přímo na místě demonstroval, jak „inženýři Applu ladí parametry a design nové sestavy tak, aby byl uživatelský zážitek z novinky ve výsledku co možná nejlepší“. V podstatě jediné, co je směl TechCrunch o novince prozradit, je chystaný vzhled – ten se prý proti aktuálně nabízenému modelu dramaticky změní a už nebude připomínat popelnici.
Aktuálně nabízený Mac Pro není žádnou nudnou šedou krabicí, na rozdíl od celé řady konkurenčních modelů. Tento stroj má kulatou skříň, která je vyvedena v lesklé černé barvě. Zatímco některým se design vrcholného modelu líbí, zlí jazykové poukazují na to, že vypadá jako odpadkový koš.
Jak bude další generace vypadat, tak zatím není jasné. Zástupci amerického počítačového gigantu pouze potvrdili, že práce na novince jsou v plném proudu, ale že do cílové rovinky zbývá ještě pořádný kus práce.
Špičkový výkon
Sluší se připomenout, že v roce 2013 – tedy v době uvedení na trh – patřil Mac Pro k těm nejlepším počítačům na světě. V nejlepší konfiguraci byl vybaven 12jádrovým procesorem Intel Xeon E5 s taktem 2,7 GHz, 64 GB operační paměti a dvěma grafickými kartami AMD FirePro D700. Z nich má každá 6 GB vlastní paměti typu GDDR5.
Pro uložení dat pak v nejvyšší konfiguraci sloužila SSD jednotka s kapacitou 1 TB. Především s ohledem na vysoký výkon se u této sestavy vůbec nenabízela možnost instalace klasického pevného disku, ale pouze rychlejších flashových pamětí.
Špičkové výbavě tehdy odpovídala i pořizovací cena. Případní zájemci si museli na nejvyšší konfiguraci připravit 254 590 Kč. Tedy podobnou částku, za kterou by si bez větších problémů obstarali klidně i nové auto. [celá zpráva]
Lze předpokládat, že na extrémně vysoký výkon bude lákat i chystaný Mac Pro, a to se pochopitelně také promítne do jeho pořizovací ceny.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz: