Článek
Panasonic, který začal vyrábět čipy ve spolupráci s nizozemskou firmou Philips v roce 1952, již v posledních letech prodal své továrny na polovodiče v Singapuru, Indonésii a Malajsii. Jeho polovodičová divize se v současnosti zaměřuje na čipy pro řízení spotřeby a senzory pro chytré telefony, auta a bezpečnostní kamery. Prodej by měl být dokončen v příštím roce.
Panasonic patřil kdysi mezi největší světové výrobce čipů. Nyní je však jeho výroba polovodičů ztrátová kvůli rostoucí konkurenci levnějších výrobců z Jižní Koreje a dalších asijských zemí. Japonská média uvedla, že tlak na ziskovost zvýšila také americko-čínská obchodní válka.
Startup vyvinul největší počítačový čip na světě. Poslouží umělé inteligenci
Prodej je součástí plánu firmy snížit své fixní náklady do konce března 2022 o 100 miliard JPY (21,2 miliardy Kč) ročně sloučením výrobních míst a reorganizací ztrátových aktivit. Minulý týden firma uvedla, že do roku 2021 ukončí výrobu obrazovek z tekutých krystalů, která je rovněž ztrátová.
Panasonic se odklonil od spotřební elektroniky, která má nízkou ziskovou marži, a sází na produkty vhodné pro výrobce aut či automatizaci procesů v továrnách. Přesun jeho zaměření však zatím nezlepšil zisk, protože americko-čínská obchodní válka má negativní dopad hlavně na průmyslovou výrobu a globální automobilový trh klesá.
Firma Nuvoton se v roce 2008 oddělila od Winbond Electronics. Dodává čipy pro elektroniku, včetně počítačů a audiotechniky, napsaly agentury AP a Reuters.