Článek
O stavbě nového superpočítače informovala společnost Nvidia. Právě tento americký podnik, který si drží pozici nejhodnotnějšího výrobce čipů na globálním trhu, totiž bude odpovědný za dodání hlavních komponent a následnou kompletaci.
Volba na Nvidii nepadla náhodou, americký výrobce totiž dodal tisíce grafických procesorů už pro stavbu chatovacího robota ChatGPT, který je aktuálně považován za jeden z nejpokročilejších modelů umělé inteligence vůbec.
Jak umělá inteligence změní pracovní den
Fenomén jménem ChatGPT
Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.
V květnu 2024 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4o. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Zvládá simulovat i emoce.
Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, v placené verzi ale můžete systém využívat i ve chvíli, kdy je velmi zatížen. Ostatní musí čekat na uvolnění kapacity. Předplatné, které nabízí i další výhody, vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 480 Kč.
Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.
V povozu ještě letos
Očekává se, že práce na novém izraelském superpočítači nezaberou více než půl roku. Podle zveřejněných plánů by měl být totiž spuštěn ještě v letošním roce, jak uvedla agentura Reuters.
Jmenovat se bude Israel-1 a bude disponovat výkonem až osm exaflopů, čímž se řadí mezi nejrychlejší superpočítače na světě určené pro aplikace umělé inteligence. V praxi by tak měl být schopný tento stroj provést osm trilionů výpočtů za sekundu.
Kdybyste takový výkon chtěli po noteboocích, potřebovali byste téměř 500 000 moderních strojů, aby se výkonu nového superpočítače vyrovnaly.
Viceprezident společnosti Nvidia Gilad Shainer zdůraznil, že americký čipový gigant nepracuje na superpočítači sám. Navázal kvůli tomu spolupráci s více než 800 izraelskými start-upy a má za sebou týmy desítek tisíc softwarových inženýrů.
„Generativní umělá inteligence je v současné době všudypřítomná. Je nezbytné mít k dispozici prostředky pro trénování na rozsáhlých datových souborech. Tento rozsáhlý systém nám skutečně umožní provádět trénování mnohem rychleji, vytvářet různé modely a hledat řešení pro komplexní problémy,“ prohlásil Shainer.
Jak pracují superpočítače
Superpočítače zabírají na rozdíl od běžných stolních počítačů celé budovy. Jsou sestaveny z tisíců procesorů a mají stejný výkon jako stovky běžných PC. To, co dokáže superpočítač spočítat za jediný den, by trvalo běžnému domácímu PC několik let.
Tomu odpovídá také jejich cena. Superpočítače jsou stejně drahé jako luxusně zařízené rodinné domy. Takto výkonné stroje zkoumají lidskou DNA, dešifrují tajné informace nebo počítají pohyb vesmíru.