Článek
Jobs se před 15 lety objevil na pódiu tradičně ve značkových džínách a černém roláku, aby zahájil firemní prezentaci. Tehdy patrně nikdo netušil, že chystá úplně nové zařízení, které podle jeho vlastních slov „vyplní mezeru na trhu mezi klasickými notebooky a chytrými telefony“.
Počítače s dotykovou obrazovkou, které se obešly bez klávesnice, se na trhu objevily již v 90. letech. Kvůli složitým systémům a neintuitivnímu ovládání se však žádného většího věhlasu nedočkaly.
Apple představil počítačový tablet iPad
Právě v tom byl ale první iPad unikátní. Nabízel uživatelsky stejně příznivý systém jako iPhony, se kterými se v tehdejší době nemohla měřit žádná jiná platforma. Konkurenční systém Windows od Microsoftu totiž tehdy ještě nebyl zcela připraven na dotykové ovládání bez klávesnice.
Že byl první iPad trefou do černého, se potvrdilo prakticky okamžitě. Jen za první den se prodalo na 300 tisíc jablečných tabletů, během prvního měsíce prodeje stouply na jeden milion.
Nový iPad byl představen prakticky každý následující rok, v posledních letech dokonce Apple nabídku rozšířil o modely s větším i menším displejem, stejně jako o segment prémiových modelů se slůvkem Pro v názvu.
Nejnovější iPady
Vloni si odbylo premiéru hned několik nových modelů s logem nakousnutého jablka. Vedle oblíbeného iPadu mini americký technologický gigant ukázal také iPady Air a Pro.
Nový iPad mini přichází na pulty obchodů po třech letech čekání. Zda se čekání vyplatilo, si však bude muset každý zájemce zhodnotit sám. Proti předchůdci z roku 2021 novinka řadu vylepšení skutečně nabízí. Na druhou stranu ve srovnání s pokročilejšími modely z řady Pro či Air je poměrně pozadu.
Větší paměť táhne, zájem o iPad mini předčil očekávání
Vidět je to už při pohledu na technické parametry. Zatímco dražší bratříčkové mají plnohodnotné čipy Apple Silicon řady M, které sbírají jedno ocenění za druhým, nový iPad mini má jen pomalejší procesor áčkové řady, jenž tepe například také v iPhonech.
Neznamená to, že by novinka byla nějak zásadně pomalá, naopak. Apple bude mít s největší pravděpodobností výkon vyladěn skvěle. Ale čipy řady M se mohou měřit s těmi v noteboocích a počítačích, jsou to plnohodnotné pracovní stroje. Zatímco čip A17 Pro má blíže spíše k chytrým telefonům.
Stejné srdce jako iPhony 15
Však také přesně výše uvedeným procesorem byly v předloňském roce vybaveny iPhony s číslovkou 15 v názvu. Zběhlejší čtenáři tak patrně již tuší, že vyšší výkon než iPad mini nabídne i současná generace iPhonů 16. V porovnání s předchozím iPadem mini z roku 2021 je samozřejmě nárůst výkonu citelný.
Díky novému čipu nabídne iPad mini podporu pro Apple Intelligence, tedy umělou inteligenci (AI) od amerického technologického gigantu. Ta však zatím není v Česku dostupná. Potěší podpora Apple Pencil 2 i nejnovějšího modelu Pencil Pro.
Nový iPad mini si zachovává stejný vzhled jako předchůdce, který vychází z designového jazyku iPhonů. Chlubí se tedy hranatější konstrukcí s rovnými bočnicemi. Dotyková plocha nabízí úhlopříčku 8,3 palce.
Samozřejmostí je již USB-C konektor, který je přeci jen univerzálnější než rozhraní Apple Lightning. Díky tomu se dá snadno připojit celá řada nejrůznějšího příslušenství. Vzadu i vepředu nalezneme 12MPx kameru, přední má přitom ultraširokoúhlý záběr (122°). Totožné kamery měl i předchůdce.
Ceny iPadu mini startují na 15 490 Kč. Oba další jablečné tablety, které si odbyly premiéru také vloni, mají ještě vyšší cenovky.
Dvě velikosti
Například iPad Air s 11palcovou úhlopříčkou vyjde případné zájemce na 16 490 Kč. Pokud chtějí ještě větší displej, musí si připlatit, iPad Air s 13palcovou obrazovkou startuje na 22 490 Kč. Sluší se připomenout, že vloni to bylo vůbec poprvé, co Apple v této modelové řadě nabídl dvě různé velikosti obrazovky.
Ve srovnání s předchůdcem se Apple odhodlal také k jedné radikální změně. Čelní kameru přemístil z vrchní části rámu na bok – počítá totiž s tím, že většina lidí používá při videohovorech svá jablečná zařízení v režimu na šířku, a nikoliv na výšku.
Hlavní změny se udály v útrobách novinky. Tablet dostal místo staršího čipu Apple M1 novější procesor M2, který byl doposud výsadou prémiových iPadů Pro, které představovaly ty nejvýkonnější tablety na světě.
Čip Apple M2 má v mezigeneračním srovnání až o 15 procent rychlejší 8jádrové CPU a až o 35 procent rychlejší 10jádrové GPU. A o 40 procent rychlejší Neural Engine na zrychlování úloh strojového učení a o 50 procent větší propustnost paměti.
Právě díky tomuto čipu je možné na tabletu vytvářet fotorealistické 3D návrhy, sestavovat propracované AR modely a hrát hry s grafikou na úrovni konzolí a s vyššími snímkovými frekvencemi. Baterie přitom všem vydrží celý den.
Výkon je dostatečný na to, aby zařízení mohlo se speciálním krytem fungovat i jako notebook.
Nejvýkonnější model
Když v roce 2022 představovala společnost Apple novou generaci iPadu Pro, chlubila se, že vyrobila nejvýkonnější tablet na světě. S další novou generací, která se vloni zabydlela na pultech obchodů, ale posunula laťku ještě o pořádný kus výš. Nejnovější iPad Pro má totiž ambice konkurovat i stolním počítačům a notebookům.
To nejzajímavější se u nových iPadů Pro událo v útrobách. Apple totiž překvapil a z čipů Apple M2 rovnou přesedlal u svých profesionálních tabletů na zbrusu nový čipset M4. Přitom i ty nejlepší počítače s logem nakousnutého jablka mají stále ještě starší procesor M3.
Apple M4 staví na 3nanometrové technologii druhé generace, díky tomu dokáže nabídnout vyšší výkon, a přitom je úspornější. Podle konkrétní konfigurace iPadu Pro se budou použité čipy lišit, nejvýkonnější varianta nicméně počítá se čtyřmi výkonnostními a šesti úspornými jádry. Zároveň se pochlubí vylepšenými akcelerátory strojového učení nové generace.
Proti předchozímu iPadu by novinka měla být až 1,5krát rychlejší. Přitom už předchůdce, který se ukázal v roce 2022, nabízí dostatek systémových prostředků i pro velmi náročné uživatele – samozřejmě i při pohledu dnešní metrikou.
Naddimenzovaný výkon
V kombinaci s vyšší propustností jednotné paměti mohou být v praxi profesionální rendrovací aplikace dokonce až čtyřikrát rychlejší než s čipem M2. Platí to o programech, jako je například Octane. Část čipu starající se o umělou inteligenci zrychlila podle Applu až 60krát.
Výkon je zkrátka velmi naddimenzovaný a Apple si díky tomu patrně otevírá vrátka, aby mohl zásadním způsobem v nadcházejících měsících vylepšit svůj operační systém iPadOS. Díky tomu by se jablečný tablet mohl stát plnohodnotným počítačem, který doma připojíme k velkému monitoru, aby nahradil stolní PC, a na cestách ke klávesnici. Pak jej budeme používat podobně jako notebook.
Navzdory výrazně vyššímu výkonu se podařilo všechny součástky vtěsnat do kompaktnějšího těla. 11palcový model je tenký jen 5,3 mm a 13palcový model má v pase 5,1 mm. Klesla také hmotnost na 444 g u 11palcového iPadu Pro a na 579 g u 13palcové varianty. Pro srovnání: předchozí 13palcový iPad Pro vážil 682 g a jeho tloušťka činila 6,4 mm.
Hlavní designové prvky ale u novinky zůstaly prakticky beze změny. U obou velikostí nalezneme nový Ultra Retina XDR, který využívá tzv. tandemovou OLED technologii. Aby Apple dosáhl lepší obrazové kvality, umístil vlastně dva displeje pod sebe, čímž dosahuje především vyšší svítivosti. Připlatit si je možné i za speciální sklo s nanotexturou, které se hodí pro náročné pracovní postupy, kde je kladen důraz na správnou barevnost při složitějších světelných podmínkách.
Nový iPad Pro je k dispozici ve dvou barvách – stříbrné a vesmírně černé. Plášť obou provedení je přitom zhotoven ze 100procentně recyklovaného hliníku.
Základ nabídky tvoří vždy 256GB kapacita úložiště s wifi konektivitou. Za 11palcovou variantu případní zájemci zaplatí 26 990 Kč, 13palcová verze pak vyjde o deset tisíc korun dráž, tedy na 36 990 Kč.