Článek
„ČOI u výrobku zjistila vysoké riziko úrazu elektrickým proudem až smrti spotřebitele tím, že se uživatel dotkne USB konektoru na těle výrobku, na kterém se objeví nebezpečné síťové napětí 230V v důsledku průrazu nedostatečné izolace mezi primární a sekundární částí výrobku,“ uvedli pracovníci inspekce.
ČOI kvůli možným rizikům na zdraví uživatelů okamžitě uložila zákaz dodávání výrobku na trh a zároveň nařídila jeho stažení z pultů obchodů. „Výrobek byl nahlášen kontaktnímu bodu na ministerstvu průmyslu a obchodu, informace o výrobku byly zveřejněny v systému RAPEX,“ doplnili pracovníci inspekce.
Zdůraznili přitom, že zmiňovaná nabíječka s microUSB konektorem navíc neměla vyhovující značení – nebylo na ní ani na obalu uvedeno obchodní jméno a kontaktní adresa výrobce, kontaktní adresa dovozce a nebyla uvedena jmenovitá hodnota vstupního proudu.
Pokud mají lidé nabíječku Swissten CLT304 doma, neměli by ji s ohledem na možná bezpečnostní rizika používat. Vhodné je kontaktovat prodejce a domluvit se na vrácení nebezpečného zboží.
Na jednotnou nabíječku mobilů Evropané pořád čekají
Problémy měl i Apple
Vadné nabíječky nejsou problémem pouze méně známých výrobců z Číny, ale také renomovaných společností. Předloni se například ukázalo, že Apple léta prodával vadné zástrčky nabíječek.
Problém spočívá podle Applu v tom, že trojkolíkové adaptéry mohou v ojedinělých případech prasknout, čímž logicky představují riziko.
Týká se to MacBooků, iPadů a iPhonů, které byly prodávány v letech 2003 až 2010, a to v Británii, Hongkongu a Singapuru. Evropské koncovky, která se používá také u jablečných zařízení v České republice, se tedy svolávací akce netýká. Dotčená koncovka nicméně byla součástí cestovní celosvětové sady, která se v tuzemsku také prodávala. Čeští zákazníci by tedy rozhodně měli být také na pozoru.