Počítačová firma Microsoft vyvinula přístroj, který lidem se ztrátou paměti umožňuje vybavit si pro ně dříve nedostupné vzpomínky. Zařízení pod označením SenseCam je ale zatím k dispozici pouze pro výzkumné účely.
Článek
Základem přístroje SenseCam je digitální fotoaparát s širokoúhlou čočkou, který dokáže snímat fotografie pasivně bez zásahu uživatele. Promítané snímky potom poskytují postiženým silné podněty, které jim pomáhají vyvolat si různé zkušenosti, myšlenky a pocity, jež nejsou v samotných obrázcích zachyceny.
Přístroj vyvinulo centrum Microsoft Research v britské Cambridgi. Microsoft jej potom testoval u pacientů s diagnostikovanou ztrátou paměti, včetně lidí s Alzheimerovou chorobou. Prostřednictvím sledování mozkové aktivity vědci zjistili vliv vjemů z SenseCam na část mozku spojenou s pamětí.
Zařízení, jehož vývoj začal před deseti lety, zatím existuje ve zhruba 250 exemplářích. Použité sofistikované součástky a malý počet vyrobených kusů se odráží v ceně, která se pohybuje kolem 400 liber, tedy asi 11 600 Kč. Využít počítače v medicíně se snaží i další výrobci.
Počítače se budou starat o důchodce a nemocné
Před časem představila společnost Intel speciální počítač pro lékaře a zdravotníky, kteří se věnují péči o chronicky nemocné pacienty. Zařízení s názvem Health Guide umožňuje lékařům monitorovat pacienta v jeho domácím prostředí a řídit potřebnou péči vzdáleně.
:. Health Guide je prvním produktem v nové kategorii osobních zdravotních systémů.
FOTO: Archiv
Příkladem využití systému v praxi může být zahraniční společnost Advanced Warning Systems. Ta je poskytovatelem produktů a webových služeb v oblasti zdravotní péče. U pacientů monitoruje příznaky akutních kardiovaskulárních příhod, které mohou způsobit náhlé úmrtí.
V současné době studují američtí specialisté možnosti domácího zdravotního systému. První studie se zaměřují na prokázání zlepšení zdravotní péče při srdečním selhání, cukrovce, vysokém tlaku krve nebo chronické obstrukční plicní nemoci.