Článek
Podle posledně zveřejněných vývojových plánů uvede AMD systém Fusion v průběhu roku 2009. Fusion [celá zpráva] se na trhu objeví v rámci platformy "Python".
Procesory rodiny Fusion se budou skládat ze čtyř výpočetních jader. Na trhu jich bude podle dostupných informací vícero druhů - lišit se budou minimálně podle frekvence.
Procesor také jako grafika
Všechny tyto mikroprocesory by měly zastat v osobním počítači práci grafické karty. Podle AMD dostanou do vínku grafické jádro s podporou vizuálního rozhranní DirectX 10 (dnes jej podporuje například Windows Vista, v přípravě je rovněž celá řada her), či dokonce jeho nástupce DirectX 11.
Podobně jako řada nejnovějších grafických karet od AMD vyjma HD 2900 XT, i Fusion čipy budou obsahovat UVD (Universal Video Decoder) dekodér - ovšem pokročilejší druhé generace. UVD urychluje dekódování multimediálních dat. Například přehrávání Blu-ray disků díky UVD tolik nezatěžuje hlavní mikroprocesor.
Bez 32 nm ani ránu
Advanced Micro Devices plánuje vyrábět Fusion čipy 32nanometrovou technologií. Pro tyto mikroprocesory je připravován čipset RD8xx s podporou pamětí standardu DDR3.
Rozměr "32" nanometrů udává způsob výroby procesoru. Říká, jak velká jsou jednotlivá polovodičová křemíková hradla v daném čipu. Velikost této součástky úzce souvisí s rychlostí a spotřebou jádra. Čím je hradlo menší, tím obvykle dosahuje vyšších pracovních frekvencí a nižší spotřeby.
Spekuluje se, že některé z čipů Fusion bude AMD produkovat vlastním SOI (silicon-on-insulator) procesem v Drážďanech, jiné pak svěří výrobním linkám společnosti TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), která byla dříve partnerem výrobce grafických karet a čipsetů ATI Technologies. Firmu ATI Technologies zakoupila AMD loni.