Článek
Zdravotníci působící v Africe si během epidemie eboly stěžovali na těžké podmínky při běžné, ale nezbytné administrativě. V neprodyšných oblecích, s ochrannými brýlemi na očích a s gumovými rukavicemi museli vyšetřovat nemocné i zapisovat údaje o výskytu viru a ty pak v provizorních lékařských centrech zpracovávat.
Lékaři bez hranic (MSF) se proto obrátili na veřejnost s prosbou o vyvinutí elektronické pomůcky, která by jim v terénu usnadnila práci. IT nadšenci kolem Pima de Witte ze sdružení Whitespell a Daniela Cunningham z Hack4Good, k nimž se později připojila i firma Google, nyní „tablet do epidemie“ představili veřejnosti.
Žádné ostré hrany, odolný i proti chloru
Nově vyvinutý přenosný počítač s dotykovou obrazovkou je voděodolný a může být ošetřen půlprocentním roztokem chloru, který zabíjí virus eboly. Nemá žádné ostré hrany, aby nedošlo k narušení ochranných obleků. Nabíjí se rychle a bezdrátově. V praxi jej už otestovali zaměstnanci některých zdravotních středisek v Sieře Leone.
Podle technologického poradce MSF Ivana Gaytona je důležité sbírat data o průběhu nemoci nejen kvůli jednotlivým pacientům, ale i kvůli bližšímu poznání nemoci. „Z dlouhodobého hlediska se dozvíme více o nemoci a možnostech její léčby, pokud budeme moci lépe shromažďovat data o našich pacientech," uvedl.
Nový tablet není chráněn žádným zvláštním patentem, podle MSF je tak možné, že najde uplatnění i v jiných krizových oblastech, například při epidemiích cholery.