Článek
I když se to nemusí na první pohled zdát, pro Razer nebylo vůbec jednoduché celou technologii přenést ze stolních počítačů do notebooků. U klasických klávesnic totiž výrobce prakticky vůbec nelimitují rozměry, především tedy celková výška klávesnice, což ale v případě notebooků neplatí.
U laptopů se totiž výrobci zpravidla snaží nabídnout co nejtenčí konstrukci a v útrobách je tedy jen minimum prostoru pro nějaké hardwarové invence. Americkému podniku se přesto podařilo technologii světelných paprsků vtěsnat také do laptopů.
Špičková rychlost a nadprůměrná odolnost. Razer použil u klávesnic světelné paprsky
Mechaniku nahradily lasery
V čem je novinka tak unikátní? Obyčejné mechanické spínače, které jsou použity u drtivé většiny klávesnic, mají spoustu pohyblivých částic, které jsou u novinky nahrazeny světelným paprskem.
V praxi to funguje velmi jednoduše, zmáčknete klávesu a světelný paprsek okamžitě projede skrz spínač. To znamená, že ihned dojde k aktivaci a do počítače je odeslán zcela okamžitě požadovaný příkaz, což je pochopitelně výrazně rychlejší než mačkání pružinky v klasické mechanické klávesnici.
Podle Razeru jsou příkazy hráčů díky nové klávesnici plněny až o třetinu rychleji než v případě tradičních mechanických tlačítek, což může být v praxi při hraní podstatná konkurenční výhoda.
IFA 2019: Šikovná myš a klávesnice propojí počítače s Windows, macOS i Linuxem
Dlouhá životnost
Rychlost přitom nijak negativně neovlivňuje ani to, když klávesu nestisknete přesně. Každé tlačítko je totiž vybaveno kovovým stabilizátorem na horní ploše, díky čemuž bude každý stisk zaregistrován. A nezáleží na tom, zda zrovna stisknete střed nebo pouze roh klávesy.
Díky kovovým stabilizátorům by měla být klávesnice až dvakrát odolnější než v případě konkurenčních mechanismů. Zástupci Razeru avizovali, že nová periferie by měla vydržet přinejmenším 100 milionů stisků.
Bude tedy zajímavé sledovat, jak se klávesnice se světelnými paprsky osvědčí v praxi a kdy se objeví v prvním notebooku.