Článek
Příchod brýlí Vision Pro rozdělila společnost Apple do několika vln. Nejprve se začaly prodávat zkraje letošního února v USA. Následně pak prodeje odstartovaly na dalších trzích – konkrétně v Číně, Hongkongu, Japonsku a Singapuru.
V další várce států, na které přišla řada v polovině loňského roku, jsou už i ty evropské. Model Vision Pro lze tak již nyní pořídit například ve Francii, Německu a Velké Británii, ale také v Austrálii či Kanadě.
„Nadšení zákazníků z Apple Vision Pro bylo velkolepé a my se nemůžeme dočkat, až kouzlo prostorových počítačů představíme ještě více zákazníkům po celém světě,“ dušoval se v loňském roce Tim Cook, šéf společnosti Apple.
Technologické novinky, které Vánoce v Česku nestihly
Kdy se ale dočkají Češi, zatím Apple stále tají. V Česku tak novinku aktuálně nabízejí jen překupníci, ceny podle Zboží.cz startují těsně pod hranicí 100 tisíc korun. Řešit případnou reklamaci či opravu v tuzemsku bude však velmi složité, když zde není oficiální distribuce.
Cena nepotěší
Brýle Vision Pro se v USA nabízejí již od loňského února za stále stejnou sumu, konkrétně za 3499 dolarů – podle aktuálního kurzu za 85 900 Kč. Při pohledu například na německý trh je ale evidentní, že Apple si v Evropě přiúčtuje pořádnou přirážku. Případné zájemce totiž Vision Pro u našich západních sousedů vyjdou na 3999 eur, tedy 101 000 Kč.
Němci si budou tedy muset připlatit bezmála 20 000 Kč, což je tak vysoká suma, že byste za ni v obchodech zvládli pořídit klidně i nový iPad či iPhone, byť tedy patrně ne úplně nejnovější generaci.
Sofistikované funkce
Brýle Vision Pro mají řadu sofistikovaných senzorů – ovládat je můžete rukama, hlasem, a dokonce i pohledem. Při demonstraci dovedností nových brýlí bylo vidět, jak se jejich majitel jen podívá na ikonu a ona se zvýrazní.
Stejně tak ale můžete s obrazem před sebou pracovat pomocí gest vlastních rukou, zabudované kamery je snímají a přenášejí celou interakci do virtuálního světa.
Apple navíc systém brýlí propojil s celým svým ekosystémem. Brýle Apple Vision Pro tak spolupracují s Macem, iPhonem, iPadem, iCloudem či Apple Watch. Místo toho, abyste se dívali na malý displej svého zařízení, necháte zářit klidně několik virtuálních obrazovek přímo před sebou. I to totiž novinka umí, v podstatě vytvoří celou virtuální kancelář. Psát můžete na virtuální klávesnici nebo používat reálné periferie – bluetooth klávesnici, myš a touchpad.
Problémem není ani zhmotnit přímo ve vašem obýváku obří kino, ve kterém budete sledovat své oblíbené seriály nebo nový film. Podporovány jsou i hovory přes FaceTime. Apple totiž tvrdí, že nové brýle budou vhodné nejen pro použití doma, ale také na cestách.
Brýle Vision Pro se navíc dočkaly nových funkcí díky aktualizaci operačního systému VisionOS 2, který brýle pohání. Headset díky tomu můžete využít například jako pracovní plochu u vašich počítačů s logem nakousnutého jablka. Fyzicky budete tedy stále pracovat na MacBooku, ale místo malé obrazovky si vše důležité zobrazíte přímo v brýlích.
Na Apple TV se navíc objeví filmy, které naplno využijí potenciál brýlí Vision Pro a rozšířené reality. Sledovat je budete moci samozřejmě kdekoliv. Zástupci Applu například zdůraznili, že během letu si díky Vision Pro můžete vytvořit na palubě „soukromý prostor“, kde se nenecháte nikým rušit.
Nový systém navíc zvládne zobrazovat jakékoliv 2D fotky v brýlích ve speciálním 3D režimu, budou tedy působit reálněji.
Virtuální vs. rozšířená realita
Pojmy virtuální a rozšířená realita jsou velmi často zaměňovány, přitom ale obě technologie pracují na odlišných principech.
Brýle pro virtuální realitu se snaží uživatele vtáhnout do simulovaného světa a jeho smysly zcela odříznout od toho skutečného. Oči tak zpravidla zcela zakrývá displej a na uších jsou umístěna sluchátka, která jsou velmi často součástí celého systému.
Systémy rozšířené reality většinou vypadají jako obyčejné brýle, přes které může uživatel vidět vše, co se děje okolo něho. Speciální displeje nebo kamery pak jen dokreslují virtuální předměty do skutečného prostoru. Vlastně tedy propojují virtuální svět s tím skutečným.