Článek
Notebooky podobně jako stolní počítače nesnáší teplo. Stolní PC mají v tomto velkou výhodou – mohou být vybaveny výkonnými ventilátory, jejich součástky nejsou nahuštěny do co nejmenšího prostoru. Jsou tak chlazeny účinněji. Pokud laptop leží na stole nebo jej máme klasicky položený na kolenou, pak je vše většinou v pořádku.
:. Největší problém s chlazením mají herní notebooky
foto: NOVINKY
Přístupy pro nasávání chladnějšího vzduchu i výdechy pro ohřátý jsou volné a prostupné. Komponenty mají díky tomu optimální teplotu. Opačná situace nastane, pokud si notebook vezmeme s sebou například do postele. Nebo jej položíme na huňatou deku. Přístupy pro vstup a výstup vzduchu jsou ihned beznadějně ucpány. Ventilátory se sice snaží seč můžou, ale problému s chlazením nezabrání.
Peřina nebo jiná textilní látka navíc pod přístrojem kumuluje teplo a vrací je zpět. Komponenty se nepříjemně zahřívají. Neříkáme, že laptop v posteli uvaříte. Výrazně ale snižujete životnost všech součástek. Po roce se mohou závady projevit v celé kráse. Řešení: Doporučujeme používat pod notebook speciální podložky
Nápoje jim vadí
Opařit notebook horkým čajem, to se stává. Některé modely jsou proti polití tekutinou odolné. Jejich klávesnice brání průsaku vody do přístroje. Většina přenosných počítačů ale takto vybavena není a kapky vody jsou pro jejich elektroniku smrtelným koktejlem. Co dělat, pokud se vám stane taková nehoda?
Nejlepší je prevence, tedy zbavit se všech tekutin v blízkosti přístroje. Ovšem na to většina z nás nepřistoupí. Práce na notebooku bez šálku horké kávy? Nemožné, říká řada lidí.
V případě polití proto notebook okamžitě přetočte klávesnicí směrem dolů, nechte vytéct zákeřnou tekutinu a vyjměte baterii. Notebook by v této době už ani neměl být nabíjen. Čím rychleji to zvládneme udělat, tím lépe.
:. Voda je jedním z největších nepřítelů notebooků a počítačů vůbec. foto: archiv Kariéry
Laptop následně nezapínejte. Jako laik těžko posoudíte, kam všude se tekutina dostala a co za škody napáchala. Oprava v servisu může být drahá. Možná se vám ale podaří přesvědčit reklamačního technika, že to nebyla vaše chyba. Řešení: Nemějte poblíž notebooku tekutiny.
Pot je jako žíravina
Hlavně levnější notebooky, které jsou zapouzdřeny do materiálů horší kvality, mají s potem problémy. Respektive jejich majitelé, kteří po pár dnech až týdnech mohou pozorovat pod klávesnicí nevzhledné šedavě zelené až černé skvrny na kdysi krásně stříbrném povrchu.
Jak se proti tomu bránit? Například koupí průhledných fólií, které budou přikrývat exponovaná místa, tedy plochy, na kterých při psaní spočívají potící se dlaně. Řešení: Kupte si notebook opatřený kvalitními materiály, případně ochranné doplňky (fólie pro PDA).
Oblíbily si tašky
Notebooky často putují z místa na místo, z tašky do tašky. Vyplatí se proto mít speciální brašnu, která je přímo navržená pro jejich transport. Na trhu najdeme jak speciální batohy opatřené několika výztuhami, které chrání uložený notebook v případě pádu na zem, tak klasická pouzdra přes rameno s podobnými vychytávkami.
:. Luxusní brašny už dávno nejsou výsadou movitých podnikatelů.
foto: NOVINKY
Jak poznat dobrý batoh pro notebook? Jeho spodní plocha by měla být opatřena jakýmisi polštářky, které brání dosednutí přístroje zcela na dno. Počítač by v něm měl vězet pevně. Potěší dostatek polstrování a odolná konstrukce.
S některými batohy na zádech sice budete vypadat jako želvy Ninja, ale za pocit, že je váš notebook v bezpečí i při pádu na zem, to určitě stojí. Řešení: Dobrou brašnu nebo batoh vybírejte pozorně. Ztráta dat kvůli pádu přístroje na zem může být nepříjemná.
:. Notebooku sluší i kovový kufr.
foto: NOVINKY
Aby notebook běžel na baterky co nejdéle
- vypněte všechny nepotřebné služby
- snižte jas na minimum
- nepoužívejte technologie typu WiFi či Bluetooth
- nepracujte s optickou mechanikou
- pokud nemusíte natahovat data z pevného disku, nedělejte to. Uložte je raději na flash disk. Má menší spotřebu.
- pokud lze, nechte systém běžet na minimální výkon
- nabíjejte notebook podle typu baterií, které obsahuje. Na rozdíl od NiCd baterií by měly být Li-ion ekvivalenty dobíjeny dříve (už kolem 40procentní kapacity) a často.