Článek
Základem budoucnosti je podle vize Microsoftu jednoduchost. Jediné kapesní zařízení by mělo umožnit lidem nahradit mobil, kapesní počítač i notebook. Pomocí malé chytré krabičky s dotykovým displejem bychom organizovali svůj čas, komunikovali s přáteli, připravili si jídlo v mikrovlnné troubě nebo nastartovali automobil.
:. Automobily Ford nás budou poslouchat na slovo.FOTO: Ford
Automobily nás navíc budou poslouchat na slovo. Ford totiž do svých vozů začne postupně montovat synchronizovaný systém Sync. Systém propojuje mobilní telefony a hudební přehrávače a umožňuje jejich ovládání lidským hlasem.
Novinka se ovládá velice jednoduše. Přes USB kabel pouze připojíme k autu mobil nebo iPod (vůz se nebránil ani zasunutí klasického flash disku), načež vás vyzve elektronický ženský hlas, abyste specifikovali své přání.
Klávesnici a myš schováme do skříně
Podle Billa Gatese z Microsoftu po více než desetiletí vývoje již vyzrály nové způsoby interakce s počítačem, a ty se nyní mohou stát hlavním proudem. "Jsme na zajímavé křižovatce - dnes se téměř veškerá interakce děje mezi počítačem a myší, během příštích let se však výrazně zvýší role řeči, obrazu a inkoustu," řekl Gates.
Nové technologie dají uživatelům možnost ovládat počítače kromě dotyků i hlasem, budou schopny automaticky třídit různé druhy obrazových materiálů a používat místo klávesnice elektronický inkoust. Propracované dotykové ovládání nabídne i nový operační systém Windows 7.
:. Díky technologii Live Mesh budeme ke svým datům moci přistupovat kdekoliv na světě.
Ke svým osobním datům v počítači, jako jsou fotografie nebo fotky, budeme moci přistupovat z kteréhokoliv místa na planetě. Postarat by se o to měla nová virtuální platforma Live Mesh, umožňující mít k dispozici svá data kdykoliv a z jakéhokoliv zařízení, které používáte. V rámci Live Mesh můžeme synchronizovat dokumenty napříč všemi zařízeními. A co více, umožňuje vzdálený přístup k libovolnému zařízení, které je v danou chvíli připojeno do platformy Live Mesh.
Platforma dovolí v praxi do Meshe připojit libovolné zařízení, jako je stolní počítač nebo notebook. Vy k nim poté můžete přistupovat přes vzdálenou pracovní plochu klidně i s malého dotykového displeje vašeho komunikátoru z práce.
Monitory nahradí virtuální helmy s chutí a vůní
Již za pár let bychom mohli na ulici běžně potkávat lidi, kteří budou mít na hlavně novou virtuální helmu. Ta zaměstná při sledování všech pět lidských smyslů. Přímo v helmě se navíc můžete přenést na Mars, nebo si užívat krásy africké přírody.
:. Nové virtuální zařízení svým vzhledem připomíná obyčejnou bezpečnostní helmu pro motoristy. Větší proporce má helma pouze v oblasti průzoru, kde je umístěn velký displej.
Pod displejem jsou umístěny dvě trubičky. Jedna vede k nosu a obsahuje různé vůně. Druhou je potřeba vložit do úst, kde dokáže dávkovat všech pět základních chutí a libovolně je míchat.
Podle představ tvůrců bude helma propojena speciální sondou s klasickým stolním počítačem. K tomu se pomocí satelitu dokáže připojit z kteréhokoliv místa na planetě.
V roce 2050 budou roboti téměř srovnatelní s lidmi
Informační technologie prožívají v posledních několika dekádách velký rozkvět. Procesory se zmenšují, zvyšuje se jejich výkon a dokážou zpracovat více vláken najednou. S tímto tempem se dá jen stěží odhadnout, co bude za několik desítek let.
Justin Rattner, technologický ředitel společnosti Intel, se o to již dříve pokusil a předpověděl veliké změny v oblasti sociální interakce, robotiky a schopnosti počítačů vnímat reálný svět.
„Podle některých prognóz se blížíme ke zlomovému bodu, od kterého rychlost technologického pokroku poroste exponenciálně. V blízké budoucnosti by počítače mohly člověka překonat ve schopnosti uvažovat,“ prohlásil Rattner.