Článek
Problém s nedostatkem polovodičů mají v období pandemie mimo jiné světové automobilky. Volkswagen, General Motors, Ford, Renault, Toyota, Fiat Chrysler či Nissan musely kvůli výpadkům dodávek i zastavovat nebo přerušovat výrobu.
Intel výrobě čipů dominoval po desetiletí, v poslední době ale nabral ve srovnání s asijskou konkurencí zpoždění ve vývoji. Od doby, kdy společnost Apple představila svůj první chytrý telefon, se jen těžce přizpůsoboval odklonu od osobních počítačů k mobilním zařízením. Intel je stále ziskový, ale největší rozkvět z éry PC má dávno za sebou, uvedla agentura AP. Apple mu loni zasadil další ránu, když oznámil, že pro své počítače Mac bude používat vlastní čipy.
Gelsinger v úterý také uvedl, že v nejbližších měsících oznámí i rozšíření kapacit v Evropě. Akcie Intelu po úterním oznámení posílily o více než tři procenta.
Intel je jednou z mála posledních společností, která čipy navrhuje i vyrábí. Konkurenti Qualcomm a Apple si navržené čipy nechávají vyrábět u smluvních partnerů.
Krok Intelu podle agentury Reuters pomůže vyrovnat technologickou rovnováhu ve světě a posílí Evropu a Spojené státy. Vzhledem k napětí ve vztahu k Číně se vlády obou kontinentů začaly obávat koncentrace výroby čipů na Tchaj-wanu.