Článek
Tento týden Indie představila nový balíček dotací, které mohou získat výrobci notebooků, tabletů a dalšího hardwaru, pokud se rozhodnou v zemi zřídit své základny a továrny. Celkově má stát podle agentury Reuters připravené pobídky za dvě miliardy dolarů, tedy bezmála 44 miliard korun.
Hlavní cíl takto obří finanční injekce je jasný – podpořit domácí výrobu. Indie totiž získala poprvé po třech stoletích titul nejlidnatější země světa, stalo se tak podle analytiků z Organizace spojených národů letos v dubnu.
Apple chce přesunout výrobu iPadů do Indie
Indie má 1,42 miliardy obyvatel
Uživit 1,42 miliardy obyvatel není vůbec jednoduché, a tak je vytvoření nových pracovních míst pro stát jednou z hlavních priorit. Ekonomové dokonce předpokládají, že by se Indie měla v nadcházejících letech stát nejrychleji rostoucí velkou ekonomikou světa.
Díky dotačním pobídkám by se Indie měla stát velmocí v globálním dodavatelském řetězci elektroniky. Balíček nabízí různé kategorie, které se liší oborem podnikání a množstvím nabízených míst.
Očekává se, že společnosti využívající tyto dotace vytvoří v zemi zhruba 75 000 pracovních míst.
Na rozvoj výroby v zemi se začala Indie zaměřovat už v roce 2021, kdy výdaje na podporu vzniku továren činily jednu miliardu dolarů, tedy v přepočtu více než 22 miliard korun.
Applu se v Indii zalíbilo
V Indii rozjela výrobu například už společnost Apple, když hledala náhradu za továrny v Číně. Ty byly zavřené kvůli přísným koronavirovým opatřením. Americký výrobce už nyní v nejlidnatější zemi světa montuje zhruba 7 % z celé produkce iPhonů.
Očekává se, že výroba Applu v Indii se postupně rozroste také o iPady či MacBooky.
O významu Indie nedávno promluvil i šéf Applu Tim Cook při zveřejňování hospodářských výsledků. Prodeje iPhonů podle něj byly rekordní právě díky nejlidnatější zemi světa a také díky dalším rozvíjejícím se trhům, jako jsou Brazílie či Mexiko. „Výkony na těchto trzích nás v uplynulém čtvrtletí nadchly,“ konstatoval Cook.
Agentura Reuters poznamenala, že Indie by díky finančním pobídkám mohla přilákat i další velké hráče – například Dell, HP či Asus.