Článek
Nový čip mají obsahovat některé telefony nové výrobní řady Mate 70, jejíž modely se v Číně začnou prodávat příští týden, a už teď je po nich enormní poptávka, uvedl WSJ.
Technologické podrobnosti o čipu zatím čínský výrobce neuvádí, nicméně Spojené státy se mají na pozoru. Dlouhodobě se totiž snaží technologický vývoj Huawei a dalších čínských firem v oblasti čipů a umělé inteligence brzdit, a to především exportními omezeními. Například společnost Nvidia kvůli tomu už dříve vyvinula čip speciálně pro Čínu, který není tak pokročilý jako ten na domácím trhu.
Schopnost Huawei pokračovat v postupném pokroku v oblasti polovodičů přitom není jen bezpečnostním problémem pro Spojené státy, ale je také komerční výzvou pro Apple, pro který je čínský trh s mobily druhým největším po USA.
USA zvažují nová exportní omezení pro čipy od Nvidie a AMD. Cílem už není jen Čína
Celkový podíl Huawei na trhu v Číně se na úkor Applu zvětšuje. V letošním třetím čtvrtletí vzrostl na 15,3 procenta z 8,6 procenta v prvním čtvrtletí loňského roku, uvedla průmyslová výzkumná společnost IDC.
Postavení Huawei na poli mobilních telefonů se zlepšilo zčásti díky nacionalistickým nákupům čínských spotřebitelů, ale také díky výkonným fotoaparátům a funkcím umělé inteligence, které Apple do svých telefonů nabízených v Číně zatím nepřenesl.
Obě společnosti si konkurují zejména na trhu nejkvalitnějších produktů. Současná vlajková loď Huawei, řada Mate 60, začíná v Číně na 690 dolarech (16 800 Kč), zatímco řada iPhone 16 od Applu se tam nejlevněji prodává za přibližně 830 dolarů (20 200 Kč).
„Mate 70 bude i nadále vyvíjet větší tlak na Apple v Číně,“ řekl WSJ viceprezident IDC Bryan Ma. Čipy Huawei sice stále za Applem zaostávají, zejména pak v energetické účinnosti, ale „to nemusí znamenat velký praktický rozdíl, pokud je uživatel schopen přežít den, aniž by se musel starat o nabíjení“, dodal.
Překvapili už loni
Huawei překvapil svým vývojem americké představitele už loni v srpnu, když představil současnou řadu telefonů Mate 60. Ty obsahují procesor vyrobený v domácích továrnách na čipy, který sice stále zaostává za nejlepšími čipy vyrobenými společností Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), partnerem Applu pro iPhone, ale ne o tolik, jak mnozí v oboru očekávali.
Demontáž telefonu Mate 60 Pro kanadskou výzkumnou společností TechInsights zjistila, že integrovaný obvod uvnitř byl vyroben technologií podobnou 7nanometrové technologii používané pokročilými továrnami v USA a na Tchaj-wanu. Hodnota v nanometrech odráží velikost tranzistorů, které lze na čip napojit, přičemž nižší číslo označuje pokročilejší technologii. Nejpokročilejší komerčně dostupné čipy TSMC jsou ve třídě 3 nanometry.
USA se v poslední době více zabývají tím, jak jsou Huawei a další čínské firmy na černé listině schopné obcházet vývozní kontroly a získávat přední čipové technologie. TSCM proto nařídily, aby zpřísnila dohled nad objednávkami čínských zákazníků, jež souvisí s aplikacemi umělé inteligence, dodal WSJ s odvoláním na zdroje obeznámené s touto záležitostí.