Článek
Zní to jako námět nějakého béčkového bijáku, ale přesně takový případ skutečně musí nyní řešit soud jihokorejském Soulu, jak upozornil deník Financial Times (FT).
Obžaloba viní 65letého muže z toho, že v letech 2018 až 2019 zneužil své pozice a od svého chlebodárce získával data o továrně na výrobu čipů. „Nebavíme se o pouhém úniku dat, ale o pokusu zkopírovat celý výrobní závod,“ stojí v prohlášení prokuratury.
Pokles zisku o 95 procent? Samsung řeší další vážný problém
Jeho cílem bylo podle obvinění zneužít získaná data k tomu, aby v Číně postavil identickou továrnu a byl schopen vyrábět součástky stejné kvality. Své záměry mimochodem ani nijak důkladně nezakrýval, „zkopírovaná“ továrna měla vyrůst jen 1,5 km od té „originální“ v čínském městě Si-an.
Pokus údajně ztroskotal jen kvůli problémům s financováním výstavby. Kdyby se mu ale podařilo celý závod duplikovat a vyrábět produkty z původní továrny v Číně, způsobilo by to nenapravitelné ztráty nejen Samsungu, ale celému jihokorejskému odvětví polovodičů,“ stojí v obžalobě.
Prokuratura odhaduje, že jen Samsungu by krádež způsobila ztráty nejméně ve výši 300 miliard wonů, což odpovídá téměř 5,2 miliardy Kč.
Zamezit krádeži prakticky nejde
„Samsung přísně zamezuje vstup do svých závodů lidem mimo firmu, protože uspořádání továrny a jejího vybavení úzce souvisí s produktivitou a kvalitou výrobků,“ uvedl pro FT bývalý státní vyšetřovatel I Tong-hwang, který se nyní jako právník ve společnosti WeFocus zabývá patenty.
Podle něj však společnost i přes své silné bezpečnostní systémy „nedokáže zabránit úniku informací, pokud je vedoucí pracovník s dobrým přístupem k rozsáhlým a kvalitním informacím záměrně poskytne čínské konkurenci“.
Jméno muže, který čelí obvinění, zveřejněno nebylo. Deník FT pouze zdůraznil, že 65letý exmanažer Samsungu jakákoliv obvinění odmítá.
Obvinění čelí dalších šest lidí.