Článek
Datacentra a jejich technika běžně fungují v teplotách kolem 22 stupňů. Teploty jsou kontrolovány, protože i jejich minimální zvýšení může vést k častějším poruchám. V extrémních teplotách pak centra mohou chybovat a přehřívat se. Servery se při takové situaci vypínají a tím vypadávají i webové aplikace, které na nich fungují.
Zvýšený počet poruch však podle provozovatelů v datových centrech v těchto dnech nenastal. „Současná horka nemají na provoz datových center a velkých serverů žádný vliv, k poruchám nedochází,” uvedla mluvčí Siemensu Mariana Kellerová. Upozornila, že společnost používá i záložní zdroje elektřiny pro případ výpadku dodávek elektrického proudu.
Bezproblémový chod svých datových center hlásí i Seznam.cz. „Jsme schopni naši IT techniku adekvátně chladit," řekla mluvčí společnosti Aneta Kapucianová. Funkčnost serverů není v ohrožení ani podle Aukra nebo VSHosting.
Silnější chod kompresorového chlazení
Firmy při současných více než 30stupňových vedrech ve zvýšené míře techniku ochlazují, čímž se zvyšuje i spotřeba elektřiny. Ta například u společnosti VSHosting roste proti celoročnímu průměru až o 13 procent.
Zvýšenou spotřebu energie potvrdil i Seznam, příčinou je silnější chod kompresorového chlazení. Firmy si však i při současných teplotách většinou vystačí se zavedenými postupy a speciální opatření neplánují. Vedle klasické klimatizace používají doplňkové a záložní chladicí mechanismy.
Několik opatření kvůli počasí přijala i firma ČEZ Distribuce. Ta mimořádně zkontrolovala chlazení transformátorů v distribučních trafostanicích. Dispečeři pak sledují zatížení vedení napětí. „V současné době nám vysoké teploty problémy nedělají, dispečink eviduje běžný provozní stav soustavy,” uvedla mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.