Článek
Japonsko a Nizozemsko patrně v nadcházejících týdnech oznámí, že přijmou alespoň některá z rozsáhlých opatření, která USA zavedly v říjnu. Administrativa prezidenta Joea Bidena tehdy uvedla, že jejím cílem je zabránit pekingské armádě v získávání pokročilých čipů.
Spojenectví USA, Japonska a Nizozemska by téměř úplně Číně zamezilo v nákupu vybavení potřebného k výrobě špičkových čipů. Opatření Washingtonu omezila dodávky od amerických dodavatelů zařízení Applied Materials, Lam Research a KLA. Japonská společnost Tokyo Electron a nizozemská firma ASML jsou dalšími dvěma kritickými dodavateli, které USA potřebovaly k tomu, aby sankce byly účinné.
„Není možné, aby Čína sama vybudovala špičkový průmysl. Nemá šanci,“ konstatoval analytik Stacy Rasgon ze společnosti Sanford C. Bernstein.
USA ochromují Číně výrobu čipů
Hlavní světové zdroje strojů a odborných znalostí
Tyto tři země jsou hlavními světovými zdroji strojů a odborných znalostí potřebných k výrobě pokročilých polovodičů, napsala Bloomberg. Akcie ASML na amsterodamské burze v souvislosti s touto zprávou zvýšily ztráty a před koncem obchodování odepisovaly kolem 1,7 procenta.
Pokud se čínská stížnost u WTO potvrdí, bude to představovat první krok v dlouhém řízení. Spojené státy blokují jmenování do nejvyššího rozhodovacího orgánu WTO pro obchodní spory, což znamená, že některé spory se nikdy nevyřeší, připomíná agentura Reuters.
WTO před několika dny rozhodla v neprospěch Washingtonu v jiném případu, který se týkal cel na kovy. Toto řízení iniciovala mimo jiné Čína. USA arbitrážní řízení WTO pravidelně kritizují, a tak i její poslední závěry odmítly.