Článek
O uvalení restrikcí vůči SMIC se spekulovalo již na začátku září, minulý týden se ale americké úřady odhodlaly k reálným krokům. Podle nich totiž existuje „nepřijatelné riziko, že tyto dodávky SMIC budou využity k vojenským účelům“.
Zástupci čínského výrobce se snažili v posledním měsíci s americkými úřady jednat. Odmítli, že by byli jakkoliv napojeni na čínský vojenský výzkum. Podle nich jde pouze o „nedorozumění“. „Nejsme nijak napojeni na čínskou armádu,“ stojí v oficiálním prohlášení podniku.
Spojené státy šikanují technologické firmy, burcuje Čína
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QQ_U/A3H0u.jpeg?fl=cro,0,121,1250,703%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Ke smíru však evidentně jednání nevedla. SMIC se tak dostal do stejné situace jako loni v květnu čínská společnost Huawei a její dceřiné podniky, například značka Honor.
Kvůli tomu jsou již od loňského května takřka všechny nové telefony těchto firem nabízeny s osekanou verzí operačního systému Android. Kvůli uvalenému embargu totiž tyto značky u svých nových přístrojů nesmějí používat některé programy společnosti Google.
Nefungují například mapy Google, mailový klient Gmail, přehrávač YouTube či obchod s aplikacemi Google Play. Huawei nicméně všechny aplikace nahrazuje alternativami, které jsou k dispozici právě prostřednictvím AppGallery.
Došla poslední várka, co bude dál? Huawei řeší nedostatek čipů
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QQ_U/7dGsu.jpeg?fl=cro,0,0,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
USA sankce navíc letos ještě přitvrdily, kvůli tomu například přišel Huawei o výrobní kapacity čipů v továrnách Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC).
Pokud chtějí nějaké americké podniky se společnostmi Huawei či SMIC obchodovat, musí požádat o speciální povolení. Naposledy tak učil americký výrobce čipů Intel, který dostal minulý týden licenci na další dodávky čipů pro notebooky značek Huawei a Honor. [celá zpráva]