Článek
Japonsko je domovem významných světových výrobců zařízení pro výrobu čipů, jako jsou Nikon a Tokyo Electron. Toto omezení bude platit od července a dotkne se také dalších společností, jako jsou Screen Holdings a Advantest, upozornil list Financial Times (FT).
Ministr hospodářství, obchodu a průmyslu Jasutoši Nišimura uvedl, že Japonsko plní svoji odpovědnost jako technologický národ a přispívá k mezinárodnímu míru a stabilitě. Dále dodal, že Japonsko chce zabránit využití vyspělých technologií k vojenským účelům a že tato opatření nejsou zaměřena proti žádné konkrétní zemi.
Rozhodnutí Japonska je považováno za velké diplomatické vítězství vlády amerického prezidenta Joea Bidena. V říjnu loňského roku oznámil rozsáhlá omezení přístupu Číny k americkým technologiím pro výrobu čipů, aby tak zpomalil její technologický a vojenský pokrok. Bez spolupráce Japonska a Nizozemska, které jsou v této oblasti silnými hráči, by však tato opatření nebyla účinná a firmy ze Spojených států by se ocitly v konkurenční nevýhodě.
Intel chce od Berlína dalších pět miliard eur na závod na čipy
Dohoda se upekla už v lednu
Podle zdrojů listu FT se zástupci Japonska a Nizozemska dohodli na omezení vývozu zařízení do Číny už v lednu. Tuto dohodu však oficiálně státní aparáty neoznámily, aby nedocházelo k provokacím ze strany Číny.
Nizozemská vláda v dopise parlamentu tento měsíc oznámila, že také plánuje omezit vývoz zařízení určených k výrobě čipů. Na trhu s litografickými systémy používanými k vytváření drobných čipových obvodů dominuje společnost ASML Holding, která působí v Nizozemsku.
I když Japonsko v oblasti výroby čipů kdysi dominovalo, jeho podíl na trhu se snížil na přibližně 10 procent. Země však stále zůstává významným dodavatelem zařízení pro výrobu čipů. Firmy Tokyo Electron a Screen mají zhruba pětinový podíl na celosvětové produkci nástrojů pro výrobu čipů a firmy Shin-Etsu Chemical a Sumco vyrábějí většinu křemíkových destiček.