Článek
První místo v žebříčku nyní patří superpočítači s názvem Sunway TaihuLight v národním centru pro superpočítače v čínském Wu-si. Systém je schopen zpracovávat 93 petaflopů za vteřinu, což odpovídá 93 biliardám početních úkonů během jedné vteřiny.
Žebříček TOP500 nejvýkonnějších počítačů světa sestavují experti z USA a Německa dvakrát ročně, a to od roku 1993. Čína v něm má nyní zařazeno 167 superrychlých počítačů. Poprvé tak z hlediska počtu těchto systémů předstihla Spojené státy, které mají v žebříčku o dva superpočítače méně.
Vítězný Sunway TaihuLight je dvakrát rychlejší a třikrát efektivnější než druhý supersystém v tomto srovnání, rovněž čínský Tchien-che-2 (Mléčná dráha 2), uvedli autoři žebříčku v dnešním prohlášení. Tento počítač, který žebříčku vévodil od roku 2013, využívá podle zpravodajského serveru CNN procesory od amerického Intelu.
Třetí příčku obsadil superpočítač Titan amerického ministerstva energetiky, má výkon 17,59 petaflopu za sekundu.
Jak pracují superpočítače
Superpočítače zabírají na rozdíl od běžných stolních počítačů celé budovy. Jsou sestaveny z tisíců procesorů a mají stejný výkon jako stovky běžných PC. To, co dokáže superpočítač spočítat za jediný den, by trvalo běžnému domácímu PC celý rok.
Tomu odpovídá také jejich cena. Superpočítače jsou stejně drahé jako luxusně zařízené rodinné domy. Takto výkonné stroje zkoumají lidskou DNA, dešifrují tajné informace nebo počítají pohyb vesmíru.