Článek
Čína zlepšuje své superpočítače neustále. Tak velký skok ve výkonu, jaký je plánován pro nadcházející dva roky, se ale historicky ještě nikdy nepodařil. Peking totiž plánuje, že do roku 2025 překoná výkon všech superpočítačů hranici 300 exaFLOPS, konkrétně si úředníci vytyčili nárůst výkonu až o zmiňovaných 50 procent.
Podle ministerstva informačních technologií, které citovala agentura Reuters, dosáhl výpočetní výkon Číny v srpnu letošního roku 197 exaFLOPS, vloni to přitom bylo pouze 180 exaFLOPS.
USA ochromují Číně výrobu čipů
Vypočítáno za den, místo let
Zkratka FLOPS označuje počet operací, které počítač dokáže vykonat za jednu vteřinu. Předpona exa označuje trilion těchto základních jednotek. Výkon kalkulačky se například pohybuje v řádu jednotek až desítek FLOPS.
Násobně výkonnější než kalkulačka je i běžný kancelářský počítač. Ten by přitom potřeboval několik let, aby byl schopný zpracovat to, co zvládne superpočítač za jediný den.
Číně patří v současnosti ve světě superpočítačů druhé místo po USA. I když aktuální výpočetní výkon všech amerických superpočítačů nebyl zveřejněn, podle organizace TOP500 mají USA na celosvětovém výkonu podíl 30 %. V případě Číny je to přitom pouze 26,8 %. Třetí je pak Japonsko (14,8 %).
Organizace TOP500 monitoruje výkon a parametry nejvýkonnějších superpočítačů na světě.
Prvenství aktuálně drží americký Frontier, jehož výkon jako první na světě v loňském roce překonal hranici jeden exaFLOPS. Vítězný superpočítač vyvinula laboratoř Oak Ridge National Laboratory, jež spadá pod americké ministerstvo energetiky.
Američané přitom provozují 150 superpočítačů a drtivá většina z nich se umístila na předních místech žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů.
Rozvoj internetu i datových sítí
Vedle superpočítačů se chce Čína zaměřit také na zvýšení kapacit datových center, aby podnikům umožnila snadnější přístup k internetovým službám, například k nejrůznějším cloudovým platformám – u nich uživatelé využívají k ukládání dat právě vzdálené servery.
Investice by se měly dotknout také samotných sítí, tedy internetového připojení v zemi.
Je tedy evidentní, že si Peking uvědomuje důležitost výpočetních technologií a kapacit v souvislosti s tím, jak nároky na digitální prostředí stoupají. Právě proto jsou investice státu stále častěji směřovány právě do rozvoje technologií.
Jak pracují superpočítače
Superpočítače zabírají na rozdíl od běžných stolních počítačů celé budovy. Jsou sestaveny z tisíců procesorů a mají stejný výkon jako stovky běžných PC. To, co dokáže superpočítač spočítat za jediný den, by trvalo běžnému domácímu PC několik let.
Tomu odpovídá také jejich cena. Superpočítače jsou stejně drahé jako luxusně zařízené rodinné domy. Takto výkonné stroje zkoumají lidskou DNA, dešifrují tajné informace nebo počítají pohyb vesmíru.