Hlavní obsah

CES 2025: Umělá inteligence se ukryla do zrcadla. Bude jako domácí doktor

3:12
3:12

Poslechněte si tento článek

Las Vegas

„Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi, kdo je v zemi zdejší úplně ze všech nejzdravější?“ Takto upravenou větu ze slavné pohádky o Sněhurce si budete moci v koupelně říkat každé ráno, když se postavíte před chytré zrcadlo FaceHeart CardioMirror, které je poháněno umělou inteligencí (AI). Novinka si totiž klade za cíl hlídat vaše zdraví.

Foto: Miloslav Fišer, Novinky

Chytré zrcadlo FaceHeart CardioMirror

Článek

(od našeho zpravodaje)

Chytré zrcadlo CardioMirror budilo na veletrhu CES 2025 po právu velký rozruch. Samotný výrobce o něm totiž mluví jako o „začátku nové éry v osobní diagnostice, kdy zdraví bude doslova na dosah pohledu“.

Do zrcadla se totiž nebudeme koukat jen kvůli tomu, abychom zkontrolovali svůj vzhled, ale také naše zdraví. Taková je alespoň vidina tchajwanské společnosti FaceHeart, která novinku na výstaviště do Las Vegas přivezla.

Stačí se na zrcadlo dívat pouhých 45 sekund, načež proběhne sken vaší postavy. „Je to stejné, jako kdybyste dělali selfie. Než se naaranžujete, také to pár desítek sekund často trvá. Místo na mobil na sebe ale koukáte v zrcadle,“ uvedli trefně zástupci společnosti na největším technologickém veletrhu, když novinku představovali.

CES 2025: Zkřížili lampičku se stoličkou. Divnějšího robota jste ještě neviděli

Hardware

CES 2025: Chcete průhledný televizor? Připravte si 1,5 milionu

Hardware
Foto: Miloslav Fišer, Novinky

Výsledky jsou k dispozici za méně než minutu.

Klíčové zdravotní funkce

Necelá minuta totiž chytrému zrcadlu stačí na to, aby změřil pomocí AI klíčové zdravotní parametry. Konkrétně se měří srdeční frekvence, krevní tlak, dechová frekvence, saturace kyslíku v krvi, variabilita srdeční frekvence a stresový index. Novinka navíc dokáže s 90% přesností detekovat příznaky fibrilace síní a srdečního selhání.

Nejde přitom o žádné šarlatánství, ale o skutečně věrohodně naměřená data. To potvrdil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, který celou technologii měření bez nutnosti fyzického kontaktu prověřil a schválil.

Zrcadlo využívá kameru ke snímání obličeje, z něhož bezkontaktně analyzuje životní funkce. Dálkové fotopletysmografie je zdokonalena modely umělé inteligence, aby byla přesnější.

Foto: Miloslav Fišer, Novinky

Detailní pohled na naměřené výsledky

Zlepšení zdraví

FaceHeart CardioMirror také integruje softwarové řešení FaceHeart Vitals, které nabízí široké možnosti přizpůsobení a využití na různých zařízeních. Díky tomuto systému lze životní funkce snadno sledovat v reálném čase, a dokonce je také sdílet se svým lékařem na dálku.

„Naší vizí je zlepšit zdravotní stav společnosti. Chceme toho docílit revolucí v přístupu k diagnostice a monitoringu zdraví,“ doplnil na výstavišti v Las Vegas zástupce společnosti FaceHeart.

I když si toto chytré zrcadlo zatím do své koupelny nepořídíte, jeho potenciál je nepopiratelný. Na bližší informace o dostupnosti a ceně si budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Foto: Miloslav Fišer, Novinky

Data je možné sdílet s lékařem.

CES 2025: Naprostá bizarnost, nebo geniální vynález? Sluchátka vám vyčistí uši

Hardware

CES 2025: Zapomeňte na elektrokola. Švýcaři vymysleli elektrické lyže

Internet a PC

Výběr článků

Načítám