Hlavní obsah

Část aktivit Intelu převezmou Číňané

Soul

Čínský antimonopolní úřad schválil jihokorejské firmě SK Hynix převzetí NAND aktivit amerického Intelu. Uvolnil tak cestu ke vzniku druhého největšího výrobce čipů na světě po společnosti Samsung Electronics. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Transakce podléhá schválení regulačních orgánů z osmi zemí.

Foto: Miloslav Fišer, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Americký gigant Intel se loni v říjnu dohodl na prodeji svého podnikání v oblasti paměťových čipů NAND firmě SK Hynix za devět miliard dolarů (201 miliard Kč). Transakce je největší akvizicí v historii SK Hynix. Korejská firma se snaží zvýšit kapacitu výroby těchto čipů, které se používají k ukládání dat v chytrých telefonech a na serverech datových center.

„Spekulovalo se, že pro SK Hynix bude obtížné získat v Číně souhlas s tímto obchodem, nebo že by se jakékoli schválení mohlo výrazně zpozdit vzhledem ke složitosti situace... uprostřed napětí mezi Spojenými státy a Čínou v polovodičovém sektoru,” uvedl SK Hynix. Dodal, že ke schválení dopomohl fakt, že dohoda je výhodná pro všechny tři země.

Řešení čipové krize? Intel investuje v Malajsii miliardy dolarů

Hardware

Čínský úřad schválení podmínil tím, že SK Hynix by neměl nutit čínské zákazníky, aby nakupovali výhradně jeho výrobky nebo výrobky od společností, které SK Hynix ovládá. Firma by ani neměla se svými hlavními konkurenty v Číně uzavírat smlouvy, které vylučují nebo omezují hospodářskou soutěž. Součástí transakce je i továrna Intelu na výrobu čipů NAND v čínském městě Ta-lien.

Dohoda podle analytiků pomůže SK Hynixu zmenšit odstup za lídrem na trhu s čipy, firmou Samsung Electronics. Akcie SK Hynix uzavřely středeční obchodování se ziskem dvou procent, výrazně nad jihokorejským akciovým indexem KOSPI, který zpevnil o 0,3 procenta.

Čína usiluje o vývoj vlastních čipů, potřebuje ale zahraniční technologii

Hardware
Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám