Článek
Hned na úvod se sluší zmínit, že Apple zatím oficiálně mluví pouze o prodejích v USA. Předobjednávky startují v pátek 19. ledna a samotný prodej pak o čtrnáct dní později, tedy 2. února – opět v pátek.
„Nová éra prostorových počítačů přichází,“ prohlásil šéf Applu Tim Cook.
Apple odhalil, kdy se začne prodávat Vision Pro. Češi ale mají smůlu
Jak se ale zdá, nová éra startuje pouze za velkou louží, o zbytku světa totiž americký technologický gigant vůbec nemluví. Server Medium tvrdí, že je to kvůli tomu, že uvádění bude až nezvykle pomalé.
Uživatelé ve Velké Británii a Kanadě by se měli dočkat příchodu novinky až koncem roku 2024. Evropané – a tedy i Češi – si budou muset prý počkat až do začátku roku 2025. Jako první by se přitom měly v příštím roce brýle objevit v Německu a Francii.
Cena v USA byla nastavena na 3499 dolarů, v přepočtu podle aktuálního kurzu 78 340 Kč. Pokud ale přičteme DPH, budeme se v tuzemsku pohybovat nad hranicí 90 000 Kč.
Co budou brýle umět?
Brýle Vision Pro mají řadu sofistikovaných senzorů – ovládat je můžete rukama, hlasem, a dokonce i pohledem. Při demonstraci dovedností nových brýlí bylo vidět, jak se jejich majitel jen podívá na ikonu a ona se zvýrazní.
Stejně tak ale můžete s obrazem před sebou pracovat pomocí gest vlastních rukou, zabudované kamery je snímají a přenášejí celou interakci do virtuálního světa.
Apple navíc systém brýlí propojil s celým svým ekosystémem. Brýle Apple Vision Pro tak spolupracují s Macem, iPhonem, iPadem, iCloudem či Apple Watch. Místo toho, abyste se dívali na malý displej svého zařízení, necháte zářit klidně několik virtuálních obrazovek přímo před sebou.
I to totiž novinka umí, v podstatě vytvoří celou virtuální kancelář. Psát můžete na virtuální klávesnici nebo používat reálné periferie – bluetooth klávesnici, myš a touchpad.
A problém není ani zhmotnit přímo ve vašem obýváku obří kino, ve kterém budete sledovat své oblíbené seriály nebo nový film. Podporovány jsou i hovory přes FaceTime. Apple totiž tvrdí, že nové brýle budou vhodné nejen pro použití doma, ale také na cestách.
Virtuální vs. rozšířená realita
Pojmy virtuální a rozšířená realita jsou velmi často zaměňovány, přitom ale obě technologie pracují na odlišných principech.
Brýle pro virtuální realitu se snaží uživatele vtáhnout do simulovaného světa a jeho smysly zcela odříznout od toho skutečného. Oči tak zpravidla zcela zakrývá displej a na uších jsou umístěna sluchátka, která jsou velmi často součástí celého systému.
Systémy rozšířené reality většinou vypadají jako obyčejné brýle, přes které může uživatel vidět vše, co se děje okolo něho. Speciální displeje nebo kamery pak jen dokreslují virtuální předměty do skutečného prostoru. Vlastně tedy propojují virtuální svět s tím skutečným.