Článek
Když v roce 2007 společnost Apple ukázala první iPhone, stal se z něj okamžitě naprostý hit. Co na tom, že na trhu již několik let byly konkurenční smartphony. Líbivý vzhled a přívětivé uživatelské prostředí uživatelům učarovaly, a tak se stal z iPhonů okamžitě hit válcující konkurenci.
Podobně tomu bylo v roce 2015, kdy americký technologický gigant světu ukázal první generaci chytrých hodinek Apple Watch. Konkurenční modely jste si mohli již běžně zakoupit pěkných pár let, přesto chtěl každý ty s logem nakousnutého jablka.
V pondělí jsme se po dlouhých osmi letech dočkali opět zcela nového produktu, řeč je o brýlích pro rozšířenou realitu Vision Pro. Připomíná to opět příběhy popsané výše, Apple není na tomto trhu první, ale očekávání jsou bez nadsázky velká. A to i navzdory tomu, že výtky na adresu novinky lze slyšet už nyní, tedy dříve, než byla uvedena na trh.
Apple ukázal první zcela nový produkt od roku 2015. A bere dech
Až v roce 2024
Tou nejčastěji skloňovanou výtkou je cena. Brýle by se podle Applu měly začít prodávat na začátku roku 2024 a počítá se s cenovkou 3499 dolarů. V přepočtu to je 76 700 Kč, pokud ale přičteme DPH, budeme se pohybovat nad hranicí 90 000 Kč.
Jinými slovy za brýle zaplatíte tolik, jako za ojeté rodinné auto nebo luxusní dovolenou pro čtyři u moře. Apple je známý tím, že se nebojí u svých produktů nastřelit ambiciózní cenovky, ale částka blížící se hranici 100 000 Kč je opravdu astronomická. Už nyní je tedy jasné, že na rozdíl od Apple Watch a iPhonů nebude model Vision Pro rozhodně pro každého.
Vlastní brýle pro rozšířenou realitu nabízí například Microsoft, za model HoloLens 2 si naúčtuje zhruba 80 000 Kč. Jedním dechem ale dodáváme, že HTC nabízí letos odhalené brýle pro rozšířenou realitu Vive XR Elite za 34 260 Kč.
Otazník visí také nad vzhledem brýlí. Zatímco někteří si z headsetu Vision Pro utahují a poukazují na podobnost s lyžařskými brýlemi, pro jiné je novinka ztělesněním preciznosti, která je pro produkty od Applu typická.
Připojit se přímo k zásuvce…
Pravda bude patrně někde uprostřed. Apple totiž popisuje novinku jako „prostorový počítač“, jde o autonomní zařízení, které však dovede fungovat také ve spolupráci s Macem či iPhonem. Vtěsnat všechny součástky do ještě kompaktnějšího zařízení by patrně nebylo možné.
Málokdo si ale dovede představit, že bychom jedince s takto robustními brýlemi potkávali v ranní špičce v autobuse nebo tramvaji.
Například Google dokázal už v roce 2013 udělat daleko nenápadnější model, který se příliš nelišil od běžných dioptrických brýlí. Daní za nenápadnost ale byly značně omezené funkce. A to byl patrně i důvod, proč americký výrobce nakonec model Glass úplně zaříznul.
Apple si však mohl pohrát s designem ještě více. Zakřivená obrazovka uložená do hliníkové slitiny sice vypadá luxusně, ale trčící kabel ze strany na eleganci výrazně ubírá. Tento nevzhledný prvek vede k externí baterii, jež udrží zařízení v chodu zhruba dvě hodiny. Případně se prostřednictvím něj můžete připojit rovnou k zásuvce.
Jak to bude fungovat?
Brýle Vision Pro mají řadu sofistikovaných senzorů – ovládat je můžete rukama, hlasem, a dokonce i pohledem. Při demonstraci dovedností nových brýlí bylo vidět, jak se jejich majitel jen podívá na ikonu a ona se zvýrazní.
Stejně tak ale můžete s obrazem před sebou pracovat pomocí gest vlastních rukou, zabudované kamery je snímají a přenáší celou interakci do virtuálního světa.
Apple navíc systém brýlí propojil s celým svým ekosystémem. Brýle Apple Vision Pro tak spolupracují s Macem, iPhonem, iPadem, iCloudem či Apple Watch. Místo toho, abyste se dívali na malý displej svého zařízení, necháte zářit klidně několik virtuálních obrazovek přímo před sebou.
I to totiž novinka umí, v podstatě vytvoří celou virtuální kancelář. Psát můžete na virtuální klávesnici, nebo používat reálné periferie – Bluetooth klávesnici, myš a touchpad.
A problém není ani zhmotnit přímo ve svém obýváku obří kino, ve kterém budete sledovat své oblíbené seriály nebo nový film. Podporovány jsou i hovory přes FaceTime. Apple totiž tvrdí, že nové brýle budou vhodné nejen na použití doma, ale také na cestách.
Míč je na straně vývojářů
O úspěchu brýlí budou rozhodovat také vývojáři. Ti by měli v nadcházejících týdnech dostat prototypy brýlí, aby pro ně připravili nové aplikace. Jen pokud bude k dispozici dostatek zajímavých programů, má nejnovější produkt s logem nakousnutého jablka šanci na úspěch.
Navíc z řádků výše je zřejmé, že model Vision Pro není spíchnutý horkou jehlou. První zmínky o tom, že Apple pracuje na vlastním headsetu pro rozšířenou realitu, se objevily už v roce 2016. Lze tedy očekávat, že vývoj neustane u tohoto jednoho modelu.
V dalších letech bychom se tak mohli dočkat i odlehčených variant, stejně jako v případě iPhonů či Apple Watch. A když je Apple nabídne za třetinovou nebo čtvrtinovou cenu, otevře si tak cestu k široké veřejnosti lačnící po nových technologiích.