Článek
„Nová éra prostorových počítačů přichází,“ prohlásil šéf Applu Tim Cook k příležitosti oznámení dalších detailů o novince. Narážel tak na to, že na rozdíl od celé řady konkurenčních řešení nejde v případě Vision Pro o pouhé brýle, ale v podstatě o autonomní počítačový systém.
Platí přitom dříve avizovaná cena 3499 dolarů, v přepočtu podle aktuálního kurzu 78 340 Kč. Pokud ale přičteme DPH, budeme se v tuzemsku pohybovat nad hranicí 90 000 Kč.
CES 2024: Chtějí Applu vypálit rybník, AR brýle nabídnou za zlomek ceny
To však tuzemské uživatele příliš trápit nemusí, alespoň zatím. Při oznámení o zahájení prodeje totiž oficiální tisková zpráva společnosti Apple zmiňuje výhradně dostupnost na americkém trhu. Vůbec přitom neuvádí informaci, kdy by se mělo dostat na další země.
To je poměrně neobvyklé. Ve chvílích, kdy se americký technologický gigant chystá nabízet nějakou novinku na jednotlivých trzích postupně, zpravidla dostupnost rovnou oznámí.
Zatím je však potvrzen pouze prodej v USA. Konkrétně předobjednávky odstartují 19. ledna a samotný prodej pak 2. února.
Široké možnosti využití
Brýle Vision Pro mají řadu sofistikovaných senzorů – ovládat je můžete rukama, hlasem, a dokonce i pohledem. Při demonstraci dovedností nových brýlí bylo vidět, jak se jejich majitel jen podívá na ikonu a ona se zvýrazní.
Stejně tak ale můžete s obrazem před sebou pracovat pomocí gest vlastních rukou, zabudované kamery je snímají a přenášejí celou interakci do virtuálního světa.
Apple navíc systém brýlí propojil s celým svým ekosystémem. Brýle Apple Vision Pro tak spolupracují s Macem, iPhonem, iPadem, iCloudem či Apple Watch. Místo toho, abyste se dívali na malý displej svého zařízení, necháte zářit klidně několik virtuálních obrazovek přímo před sebou.
I to totiž novinka umí, v podstatě vytvoří celou virtuální kancelář. Psát můžete na virtuální klávesnici nebo používat reálné periferie – bluetooth klávesnici, myš a touchpad.
A problém není ani zhmotnit přímo ve vašem obýváku obří kino, ve kterém budete sledovat své oblíbené seriály nebo nový film. Podporovány jsou i hovory přes FaceTime. Apple totiž tvrdí, že nové brýle budou vhodné nejen pro použití doma, ale také na cestách.
Virtuální vs. rozšířená realita
Pojmy virtuální a rozšířená realita jsou velmi často zaměňovány, přitom ale obě technologie pracují na odlišných principech.
Brýle pro virtuální realitu se snaží uživatele vtáhnout do simulovaného světa a jeho smysly zcela odříznout od toho skutečného. Oči tak zpravidla zcela zakrývá displej a na uších jsou umístěna sluchátka, která jsou velmi často součástí celého systému.
Systémy rozšířené reality většinou vypadají jako obyčejné brýle, přes které může uživatel vidět vše, co se děje okolo něho. Speciální displeje nebo kamery pak jen dokreslují virtuální předměty do skutečného prostoru. Vlastně tedy propojují virtuální svět s tím skutečným.