Článek
Tiskový systém IQnano3D tedy dokáže vytvářet předměty, které mají mikroskopické struktury. To má mnoho využití, například umožňuje přeměnit běžné a křehké keramické materiály na ohebné a extrémně lehké produkty, jelikož až 90 procent jejich objemu může tvořit vzduch.
V praxi tedy tato 3D nanotiskárna otevírá dveře pro vývoj pokročilých materiálů, které mohou být použity například při výrobě zařízení pro vesmírné lety nebo ve vědeckém výzkumu.
3D tiskárny už dovedou skoro zázraky
„V biomedicíně lze pomocí této technologie vyvíjet nové typy mikroimplantátů pro léčbu poranění, jako jsou třeba poranění nervů. Technologii lze uplatnit například také při vývoji syntetických modelů tkání a orgánů nebo náplastí se systémem mikroskopických jehel, jejichž aplikace bude bezbolestná,“ prohlásil podle ČTK jednatel společnosti a spoluautor přístroje Milan Matějka.
Zdůraznil přitom, že náplast se systémem mikroskopických jehel bude schopná v praxi řízeně uvolňovat léčivé látky.
Široké možnosti uplatnění
3D nanotisk má široké uplatnění i v optice, energetice a dalších oborech. „Na vývoji precizního 3D tiskového systému IQnano3D pracoval náš tým odborníků spolu s kolegy z akademické sféry téměř osm let,“ podotkl Matějka.
„Věříme, že uvedením našeho systému na trh přinášíme revoluční řešení pro pokročilý výzkum a vývoj v mnoha průmyslových odvětvích,“ uzavřel spoluautor přístroje.
Společnost IQS nano je součástí výzkumné a výrobní organizace IQS Group, která se specializuje na nanostruktury.