Článek
FTX už dříve informovala, že získala zpět více než pět miliard USD v kryptoměnách, hotovosti a likvidních cenných papírech, ale že na jejích kryptoměnových burzách v USA a ve světě značné objemy peněz nadále váznou. Částečně to připisovala právě hackerům.
Od loňského 11. listopadu, kdy FTX vyhlásila bankrot, hackeři z mezinárodní burzy FTX ukradli kryptoměny za 323 milionů dolarů.
Z americké součásti FTX pak zmizely kryptoměny za 90 milionů USD. Obviněný zakladatel FTX Bankman-Fried později v příspěvku na blogu zpochybnil některé aspekty zprávy, kterou FTX k tomuto vydala.
Snadný výdělek? Podvodníci zneužívají kryptoměny
Bankman-Fried, který byl obviněn z krádeže miliard dolarů od zákazníků FTX na zaplacení dluhů, které vznikly jeho hedgeovému fondu Alameda Research zaměřenému na kryptoměny, se v úterý pozdě večer proti výpočtům FTX ohradil.
Tvrdí, že právníci společnosti Sullivan & Cromwell předložili velmi zavádějící obraz finanční situace podniku.
Bankman-Fried uvedl, že FTX má více než dostatek peněz na to, aby klientům v USA vyplatila vklady. Podle jeho odhadu jim dluží 181 až 497 milionů dolarů (3,9 až 10,9 miliardy Kč).
Bankman-Fried neměl přístup k záznamům společnosti FTX od listopadu, kdy odstoupil z funkce generálního ředitele.
Mluvčí společnosti Sullivan & Cromwell se ke slovům Bankmana-Frieda odmítl vyjádřit.
Jsem nevinný, odmítl vinu za miliardový podvod zakladatel burzy FTX
Advokáti firmy v nedávném soudním podání uvedli, že odmítli snahu Bankmana-Frieda nadále se účastnit konkurzního řízení. Bankman-Fried odmítl obvinění z podvodu a v říjnu by měl stanout před soudem.
Společnost FTX neposkytla odhad částky, kterou dluží svým americkým nebo mezinárodním zákazníkům. Na otázky týkající se příspěvku na blogu Bankmana-Frieda bezprostředně neodpověděla.
FTX v úterý poskytla některé další podrobnosti o svém úsilí vymáhat pohledávky a uvedla, že získala zpět 1,7 miliardy dolarů v hotovosti, dále 3,5 miliardy USD v likvidní kryptoměně a 300 milionů USD v likvidních cenných papírech.
„Ve snaze vymoci maximum pohledávek jsme pokročili a náš tým rovněž musel vynaložit mimořádné vyšetřovací úsilí, aby tyto předběžné informace odhalil,“ uvedl nový ředitel FTX John Ray.
Mezi kryptoměnami, které se dosud podařilo získat zpět, je částka 685 milionů USD v kryptoměně solana, 529 milionů USD v tokenech FTT, což je nativní mince burzy FTX, a 268 milionů USD v bitcoinech.Tyto částky vycházejí z cen k datu 11. listopadu 2022, kdy FTX vyhlásila bankrot.
Zkrachovalá kryptoburza FTX čelí žalobě od klientů i vlastních zaměstnanců
Kryptoměna solana, kterou Bankman-Fried vychvaloval, ztratila za loňský rok většinu hodnoty.
Během počátečního vyšetřování hackerských útoků na systémy FTX tato kryptoměnová burza uvedla, že bahamská komise pro cenné papíry jí v listopadu zablokovala část majetku.
To byl i důvod sporu mezi konkurzním týmem FTX se sídlem v USA a bahamskými regulačními orgány. Obě strany spory urovnaly až tento měsíc a Ray v úterý uvedl, že bahamská vláda zadržuje 426 milionů dolarů určených pro věřitele.
Bahamský premiér Philip Davis se o sporu zmínil během úterní akce výzkumného ústavu Atlantická rada ve Washingtonu. Řekl mimo jiné, že Rayův tým nakonec uznal, že zabavení majetku na Bahamách bylo namístě a možná zachránilo mnoho lidí, kteří investovali do FTX.