Článek
Vedle České republiky stížnost podají také sdružení z Norska, Řecka, Nizozemska, Slovinska, Polska a Švédska. Sdružení ve zmiňovaných zemích se ve svých stížnostech opírá o výzkum norské organizace Forbrukerrådet, která sledování polohy uživatelů potvrdila. Na porušování GDPR nicméně upozornila také Evropská organizace spotřebitelů (BEUC).
"Údaje o poloze mohou o lidech odhalit mnohé, včetně náboženského (docházení na bohoslužby) a politického přesvědčení (navštěvování demonstrací), zdravotního stavu (pravidelné návštěvy nemocnice) a sexuální orientace (navštěvování určitých barů)," vysvětluje společnost dTest.
Informace z uživatelských účtů
Googlu se je daří shromažďovat prostřednictvím služeb „Historie polohy“ a „Aktivita na webu a v aplikacích“, jež jsou integrovány do všech Google účtů.
„Společnost používá různé triky a praktiky, aby zajistila, že uživatelé budou mít tyto služby zapnuté, a neposkytuje jednoznačné a srozumitelné informace o tom, co to vlastně znamená,“ podotýká vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest Lukáš Zelený.
Údaje o poloze mohou být použity k mnoha účelům včetně cílené reklamy. „Díky GDPR mají mít uživatelé kontrolu nad svými osobními údaji, což klamavé praktiky Googlu znemožňují," domnívá se Zelený.