Článek
Soudní dvůr se případem začal zabývat na žádost německé justice. Ta projednávala případ dvou pracovníků ze skupiny investičních společností, kteří požádali Google o odstranění výsledků vyhledávání spojujících jejich jména s některými články kritizujícími investiční model skupiny.
Požadovali také po americké internetové společnosti, aby ze svého vyhledávače odstranila miniatury jejich fotek, které byly k výsledkům vyhledávání přidruženy. Pracovníci Googlu nicméně žádosti odmítli s tím, že nevědí, zda jsou informace v článcích přesné, nebo ne.
Německý soud se následně obrátil o radu v celém případu právě na Soudní dvůr EU. Jeho rozhodnutí je přelomové a bude bráno v potaz prakticky u všech podobných případů, kdy lidé požádají o smazání příspěvků, které se vážou k jejich osobě.
Právo být zapomenut mají na webu i vrazi, rozhodl německý soud
„Provozovatel vyhledávače musí posoudit informace nalezené v odkazovaném obsahu. Pokud osoba žádající o jejich smazání prokáže, že tyto jsou zjevně nepřesné, musí být vymazány,“ uvedl Soudní dvůr EU. Nemusí jít přitom o soudně potvrzené důkazy.
Tato praktika by se neměla týkat přitom pouze Googlu, ale také dalších vyhledávačů, které na půdě Evropské unie působí.
Právě mazání výsledků vyhledávání je velkým tématem mezi zastánci svobody projevu a zastánci práv na soukromí. Zatímco první skupina požaduje, aby bylo možné na síti šířit prakticky cokoliv, druhá volá po „právu lidí být zapomenut“. To již nyní v praxi funguje, lidé mají možnost odstranit své digitální stopy z internetu, pokud o to internetové vyhledávače požádají.