Článek
"Od různých organizací na ochranu spotřebitelů z celé EU jsme obdrželi řadu stížností, které vyjadřují obavy v souvislosti se způsobem, jakým Google zpracovává údaje o poloze uživatelů," uvedla komise.
Cílem vyšetřování je zjistit, zda má Google "právní základ" pro zpracovávání těchto údajů a zda splňuje požadavky na transparentnost v rámci evropských pravidel pro ochranu osobních údajů, známých pod zkratkou GDPR, napsala agentura AP.
Hodnota matky Googlu překročila bilion dolarů
Společnost Google uvedla, že bude při vyšetřování s DPC plně spolupracovat a že hodlá pokračovat v úzké kooperaci také s regulátory a organizacemi na ochranu spotřebitelů po celé EU. "V loňském roce jsme provedli řadu produktových úprav, abychom zvýšili úroveň transparentnosti a uživatelské kontroly nad údaji o poloze," dodala firma v prohlášení.
DPC už loni v květnu zahájila vyšetřování Google týkající se nakládání s osobními údaji za účelem reklamy. Regulátoři mohou za porušení pravidel GDPR vyměřit společnosti pokutu ve výši až čtyř procent jejích ročních celosvětových tržeb. Google je nejpoužívanějším internetovým vyhledávačem na světě, poskytuje celou řadu dalších služeb, také souvisejících s operačním systémem Android pro mobilní telefony.