Hlavní obsah

Francouzský Sigfox pokryl Česko sítí pro internet věcí

Praha

Společnost Sigfox dokončila výstavbu sítě pro tzv. internet věcí (IoT). Síť pro bezdrátovou komunikaci zařízení mezi sebou pokrývá 96 procent české populace. Firma to oznámila v tiskové zprávě. Investice byla v řádech desítek milionů korun, dodal výkonný ředitel společnosti Jan Soukal.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Článek

„Výstavba probíhala nad očekávání rychle. Po zhruba dvou letech od zahájení prací v terénu je síť Sigfoxu v ČR kompletně vybudována,“ podotkl Soukal.

Technologickým partnerem Sigfoxu na budování a správě IoT sítě je společnost T-Mobile, která poskytuje svoji infrastrukturu pro umístění základnových stanic. Tato zařízení zajišťují datový přenos mezi koncovým uživatelem a centrálním spojovacím systémem. Sigfox má v Česku 320 aktivních vysílačů, kterými jen v červenci proteklo 25 806 482 zpráv.

Francouzská technologická firma Sigfox působí v 60 zemích. Její IoT síť nyní pokrývá větší polovinu Evropy, části USA a Latinské Ameriky. Je schopna přenášet data v nízké šířce pásma (868 MHz) s cílem optimalizovat spotřebu energie. Její programátorské rozhraní umožňuje nad daty postavit aplikace či je integrovat do podnikových systémů v řádu hodin či dnů. Chytrá zařízení, věci a senzory napojená na Sigfox nepotřebují ke svému provozu elektřinu, ale vystačí s baterií. Její životnost je pět až 15 let.

Síť v Evropě v současnosti využívají běžně soukromé firmy, ale i města a další orgány státní správy. Běží na ní stovky aplikací, jako jsou třeba automatické odečty vody, elektřiny, plynu, parkovací senzory, tzv. průmysl 4.0, chytrá města, zabezpečovací zařízení, logistika, sledování teplot při transportu a uskladnění, péče o seniory nebo měření srážek a průtoků na záplavových tocích.

Konkurenční sítě internetu věcí mají v české republice Vodafone nebo České radiokomunikace.

Může se vám hodit na Firmy.cz:

Co je internet věcí?

Za zkratkou IoT (Internet of Things, česky internet věcí) se ukrývá označení pro chytré přístroje, které jsou schopny připojovat se na internet a komunikovat mezi sebou prostřednictvím této celosvětové počítačové sítě.

Typicky jde například o zařízení, která umožňují sledování či ovládání některých funkcí na dálku. Připojit se k nim je možné prostřednictvím chytrého telefonu nebo počítačového tabletu přes internet, i když je uživatel na druhém konci planety.

Celosvětovou počítačovou síť mohou tímto způsobem využívat nejrůznější rekordéry, meteorologické stanice, ale klidně také chytré žárovky, u kterých je možné upravovat teplotu světla.

Související témata:

Související články

Jak postavit chytrou domácnost

Chytré už dávno nejsou jen telefony, v dnešní době jsou tímto přídavným jménem označovány také žárovky, termostaty a řada dalších zařízení. Poradíme, jak...

Výběr článků

Načítám