Článek
„Používání ChatGPT na Sciences Po nebo jakéhokoli jiného nástroje využívajícího umělou inteligenci je, s výjimkou pedagogického použití pod dohledem učitele, prozatím při vypracovávání písemných nebo ústních prací studentů přísně zakázáno,“ uvedlo vedení univerzity v dopise zaslaném všem studentům a učitelům. Sciences Po je první vysokoškolskou institucí ve Francii, která k tomuto zákazu přistoupila.
„Tento nástroj, který využívá umělou inteligenci, vyvolává v oblasti vzdělávání a výzkumu na celém světě vážné otázky ohledně podvodů obecně, a zejména plagiátorství,“ uvedlo dále vedení školy.
V polovině prosince, jen několik týdnů poté, co kalifornský start-up OpenAI nástroj zpřístupnil, oznámilo osm australských univerzit, že mění svůj systém zkoušek a že používání umělé inteligence studenty považuje za podvod.
Chatovací robot OpenAI složil zkoušky na právnické fakultě
Organizaci OpenAI v roce 2015 spoluzaložil miliardář Elon Musk. V roce 2017 se s ní rozešel kvůli střetu zájmů mezi organizací a společností Tesla. OpenAI tento týden získala investici deset miliard dolarů (219,1 miliardy Kč) od Microsoftu.
List The Guardian loni napsal, že chatovací robot ohromil svou uživatelskou přívětivostí a schopnostmi psát a zvládat složité úkoly. Dokáže rozpoznat nesprávné předpoklady a odmítnout odpovídat na nevhodné požadavky. Profesoři, programátoři a novináři by proto podle deníku mohli být za pár let bez práce.