Článek
Opatření – pro něž se v zemi vžil název GAFA podle iniciál firem Google, Apple, Facebook a Amazon – by podle ministra financí mělo vstoupit v platnost, až zákon schválí parlament. Dolní komora již s návrhem souhlasila, Senát by o něm podle ministra měl hlasovat začátkem příštího roku, uvedla agentura AFP.
Francie v Bruselu dlouhodobě prosazuje zavedení celounijní digitální daně. Podle zatím posledního společného francouzsko-německého návrhu by se nepřímá daň měla týkat firem s celkovým minimálním příjmem v celém světě 750 milionů eur ročně a příjmem v EU ve výši 50 milionů eur. Diplomaté odhadují, že by tomuto kritériu mohlo vyhovovat téměř 200 společností v čele se zmíněnými obry.
Francouzský ministr objasnil, že Paříž nemíní v souvislosti s vlastní daní nijak polevit v tlaku na přijetí evropské daně a že doufá v její schválení do března.
Tradiční podniky platí vyšší daně
Členské země návrh na jednání Rady EU začátkem prosince neschválily kvůli sporům o to, zda budou v dani zohledněny pouze příjmy z reklamy na internetu, nebo i prodej uživatelských údajů.
Tradiční podniky platí podstatně vyšší daně než internetové firmy. Posledně jmenované totiž často nemají v Evropě žádné sídlo a nemohou být tedy na kontinentu daněny, nebo podnikají v těch evropských zemích, kde je výhodný daňový režim.
Francie se obává růstu deficitu hrubého domácího produktu (HDP) mimo jiné kvůli daňovým škrtům či růstu minimální mzdy, s nimiž pod tlakem protestů přišel minulé pondělí Macron. Premiér Édouard Philippe v neděli odhadl, že schodek se bude v příštím roce pohybovat kolem 3,2 procenta HDP, čímž Francie překročí tříprocentní hranici stanovenou pravidly EU.