Článek
Nacher ve své interpelaci poukazoval na vypínání různých serverů a není podle něj jasné, na základě jakých podkladů se tak děje. Jde o první písemnou interpelaci, která se objevila na sněmovním webu v tomto volebním období. Poslanci by se jí měli zabývat již příští čtvrtek dopoledne při pokračování řádné červnové schůze.
V premiérově odpovědi na písemnou interpelaci je uvedeno datum 12. května. Zhruba o dva týdny později, 25. května, však internetové sdružení CZ.NIC odblokovalo sedm dezinformačních webů, jejichž domény s koncovkou .cz znepřístupnilo 25. února v souvislosti s válkou na Ukrajině. Zdůvodnilo to tím, že tyto weby už nepředstavují hrozbu. Na sněmovním webu se odpověď objevila v pondělí.
Šíření dezinformací ohrožuje bezpečnost ČR, myslí si tři čtvrtiny Čechů
Fiala uvádí, že vypnutí ruských médií Russia Today a Sputnik nařídila Evropská rada. „Vypnutí a blokace dalších webů specificky působících na našem území bylo rozhodnuto nevládními organizacemi a komerčními firmami na základě vyhodnocení možností, které plynou z obchodních vztahů, které mají s provozovateli daných dezinformačních webů,” uvedl premiér.
„Vláda k tomu vyzvala ve svém obecně formulovaném usnesení a je daným organizacím vděčna, že postupovaly tak, jak postupovaly. Současně je vládě jasné, že jde o přechodné ustanovení,” dodal.
Vláda letos 25. února, den po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, schválila usnesení, které se týkalo hybridního působení proti zájmům Česka. „Vláda vyzývá všechny relevantní subjekty k přijetí potřebných opatření vedoucích k zamezení šíření nepravdivých a zavádějících informací v kybernetickém prostoru, které slouží k manipulování obyvatelstva České republiky směrem k ospravedlnění a schvalování aktuální ruské vojenské agrese vůči Ukrajině,” stojí v usnesení.
Aeronet.cz stále nefunguje
Sdružení CZ.NIC zablokovalo v ten samý den weby Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz. Sedm z nich na konci května odblokovalo kromě Aeronetu, který podle sdružení nemá v registru uvedené správné údaje o držiteli.
Hlavním cílem zablokování webů v době zahájení agrese Ruské federace bylo podle sdružení omezit šíření nepravdivých a zavádějících informací v on-line prostoru, které se snažily relativizovat, ospravedlňovat či schvalovat agresi. Mluvčí sdružení Vilém Sládek na konci května uvedl, že z tohoto pohledu již tyto weby nepředstavují hrozbu.
Dezinformační weby v Česku opět fungují. Až na Aeronet
Dezinformace často šíří samotní uživatelé
Dezinformace se šíří sítěmi jako lavina – a je jedno, jestli se bavíme o koronaviru, válce na Ukrajině nebo úplně jiném tématu. Na webu jsou jich statisíce. Jak upozornily servery NPR a Poynter, nešíří je pouze jejich tvůrci, ale velmi často i samotní uživatelé.
Nejčastěji se totiž hoaxy a dezinformace šíří prostřednictvím sociálních sítí, jako je například Facebook či X (dříve Twitter). I když se internetoví giganti snaží proti tomu bojovat, práci jim znesnadňují samotní uživatelé.
Smyšlené zprávy totiž často šíří dál – jednoduše věří tomu, co si na internetu přečtou. Není výjimkou, že některé zprávy mají desítky či stovky tisíc sdílení. Nevědomky tak pomáhají tvůrcům dezinformací, aby si vydělali pořádný balík peněz.
Podobné kauzy globálního dosahu jsou totiž pro tvůrce dezinformací hotový zlatý důl. Využívají strachu a paniky lidí, aby je nasměrovali na své webové stránky. Díky tomu následně profitují ze zobrazované reklamy, což dělá klidně i několik milionů dolarů.