Článek
Kuo svou kampaň načasoval tak, aby měla co největší dopad před sjezdem Komunistické strany Číny, který se koná jednou za pět let a letos začíná 18. října.
Denně na široce sledovaných účtech na Twitteru a YouTube zveřejňuje příspěvky, v nichž hovoří například o utajených kalifornských rezidencích politiků či jejich bankovních údajích. Nechal se slyšet, že v tom bude pokračovat, dokud čínské úřady neuvolní jeho zmrazené majetky, napsala agentura AP.
Facebook pulls page, limits posting for exiled Chinese tycoon Guo https://t.co/JXIZqbsk0f pic.twitter.com/RnJKy6efnR
— Reuters Top News (@Reuters) October 2, 2017
Kuo Wen-kuej
Mluvčí Facebooku uvedla, že společnost „nezveřejnila” jednu stránku spojenou s Kuoem a dočasně mu zamezila zveřejňovat informace na jeho profilu, protože obsahovaly „osobní údaje” v rozporu s pravidly sítě.
„Naším přáním je, aby se lidé prostřednictvím sítě Facebook propojovali a sdíleli mezi sebou informace, ale aby se zároveň cítili bezpečně. A proto nedovolujeme, aby lidé zveřejňovali osobní informace druhých bez jejich souhlasu,” vysvětlila mluvčí.
Mluvčí neuvedla, odkud vzešla stížnost na aktivitu na Kuově účtu, ale dodala, že stížnost může podat kdokoli a společnost ji poté vyhodnotí.
Čínská justice jej vyšetřuje
Podnikatel z Číny odešel v roce 2014 a netají se tím, že chce narušit 19. sjezd čínské komunistické strany. Na počátku září zažádal o politický azyl ve Spojených státech.
Čínská justice jej vyšetřuje ve dvou desítkách případů a usiluje o jeho vydání. Viní jej mimo jiné z uplácení úředníků, únosu či praní špinavých peněz a v létě zahájila vyšetřování pro podezření ze znásilnění 28leté sekretářky, napsala agentura AP.
Čína před sjezdem posiluje bezpečnostní opatření. V pevninské Číně byla omezena funkčnost některých komunikačních aplikací. Do Pekingu proudí policejní posily z provincií. Zahraniční turisté nebudou moci v době sjezdu cestovat do Tibetu. Byla omezena činnost některých průmyslových provozů i drobných živnostníků, aby se Peking zbavil pověstného smogu. [celá zpráva]