Článek
Facebook v roce 2018 pozastavil účty muže a ženy, protože jejich vymyšlená jména porušovala jeho uživatelské podmínky. Firma se jich předtím zeptala, zda pod těmito jmény vystupují i ve svém skutečném životě, oni řekli že ne, ale jméno si změnit odmítli. Soud nyní rozhodl, že firma na zablokování neměla právo, a změnil tak výrok nižšího soudu v Mnichově.
Rozhodnutí BGH se ale nevztahuje na novější případy, protože se mezitím změnil zákon. Soud se řídil starším německým zákonem o telemédiích, který ukládá poskytovatelům povinnost umožnit využívání jejich služeb „anonymně nebo pod pseudonymem, pokud je to technicky možné a rozumné”.
Facebook musí omezit shromažďování dat uživatelů, rozhodl německý soud
Od května 2018 ale v Evropské unii platí nový zákon o ochraně údajů, který je německému právu nadřazen. A ten takové ustanovení výslovně neobsahuje, uvedla agentura DPA.
Aktuální podmínky používání Facebooku mimo jiné uvádějí, že uživatelé by měli používat stejné jméno, jaké mají v běžném životě. Toto pravidlo má omezit projevy nenávisti a šikanu, napsal týdeník Die Zeit.