Článek
Dvě z těchto dezinformačních operací se údajně před nadcházejícími volbami ve Středoafrické republice snažily ovlivnit tamní uživatele internetu. Jednu síť Facebook spojuje s ruskou dezinformační scénou, tu druhou pak s „jednotlivci spojenými s francouzskou armádou”.
„Bylo to poprvé, co náš tým našel dvě kampaně – z Ruska a Francie – které na sebe navzájem aktivně reagovaly,” uvedli v tiskové zprávě manažeři kalifornské společnosti Nathaniel Gleicher a David Agranovich. Osoby v pozadí těchto sítí prý mimo jiné komentovaly obsah druhé strany a kritizovaly jej jako „fake news”.
Podle zpravodaje televize CNN Donieho O'Sullivana, který dlouhodobě monitoruje boj proti dezinformacím, je to také poprvé, co Facebook veřejně spojil vlivovou operaci s armádou, která je součástí Severoatlantické aliance. Zbylé dvě podvodné inciativy podle správců největší sociální sítě světa nejspíše ovládali lidé s vazbami na starší aktivity tzv. Agentury pro výzkum internetu (IRA), která byla známá i jako „petrohradská trollí farma”. Facebook zmiňuje i vazby na ruského miliardáře a blízkého spojence Kremlu Jevgenije Prigožina.
Facebook zablokoval další ruskou operaci. S pomocí FBI
Celkem společnost zakročila proti téměř pěti stovkám stránek a účtů, z nichž některé byly na instagramu. Francouzská síť vykazující známky „koordinovaného neautentického chování” údajně kromě Středoafrické republiky, kde se 27. prosince konají prezidentské a parlamentní volby, cílila také na Mali, v menším rozsahu pak na uživatele v Nigeru, Burkině Faso nebo Alžírsku. Ruští aktéři se zase snažili ovlivňovat i uživatele v Libyi a Sýrii a za reklamy na facebooku a instagramu dohromady utratili přes 200 000 dolarů (přes čtyři miliony Kč).
Agentura Reuters uvedla, že francouzské ministerstvo obrany ani vedení francouzské armády ihned nereagovaly na žádost o komentář. Stejně tak věc nekomentovali zástupci Prigožina, který podle amerických úřadů řídil snahu IRA ovlivnit voliče před prezidentskými volbami roku 2016. Prigožin obvinění odmítá.
Facebook uvádí, že lidé stojící za nově odstraněnými dezinformačními operacemi se pokoušeli zatajit svou identitu, avšak interní vyšetřování jejich snahy odhalilo. „Na rozdíl od operace z Francie, obě sítě napojené na Rusko při tvorbě obsahu a správě svých aktivit napříč internetovými službami spoléhaly na místní obyvatele v cílových zemích,” napsali Gleicher a Agranovich.
Facebook v posledních letech za „koordinované neautentické chování” zablokoval desítky sítí prosazujících zájmy jistých států. Taktiky podobných operací se podle Gleichera a Agranoviche budou v reakci na opatření platforem nadále vyvíjet. Facebook ale údajně dokáže čím dál spolehlivěji detekovat jejich aktivitu v dřívějších fázích jejich „životních cyklů”.