Článek
„Nařízení MiCA se projednávalo téměř dva roky, během kterých došlo v sektoru kryptoaktiv k významnému vývoji. Ambicí bylo nastavit tímto nařízením jednotná pravidla, kterými se tento dynamický sektor bude řídit v rámci celé EU,” uvedl Kovařík.
Nová pravidla zavádějí podle něj větší ochranu pro investory, dohled centrálních bank, povinné licence pro podnikatele v oboru a vysoké sankce za porušování pravidel, manipulace či nekalé praktiky.
České předsednictví převzalo podle Filipa Běhala z tiskového oddělení ministerstva financí návrh ve stadiu takzvaných technických trialogů, kdy spolu s Evropským parlamentem a Komisí pracuje na finálním znění nařízení. „Práce jsou velmi intenzivní a v zájmu všech tří stran je přijetí oficiálního textu ještě během českého předsednictví. Nic bližšího ale nelze v tuto chvíli odhadovat, neboť se jedná o velmi komplexní a obsáhlý návrh,” dodal.
Češi v pololetí koupili kryptoměny za 2,2 miliardy. Největší zájem je o bitcoin
Podle Kovaříka je pozitivním přínosem návrhu nastavení stejných pravidel v celé EU, včetně možnosti takzvané pasportizace, kdy licence pro poskytování služeb spojených s kryptoaktivy vydaná v jedné zemi EU bude platná pro celou Unii. Významné změny také nařízení přinese z hlediska posílení práv investorů a spotřebitelů. Na druhou stranu lze očekávat, že některé nové požadavky, které MiCA zavádí, se projeví zvýšenými náklady firem podnikajících v tomto sektoru.
„Nad konkrétní podobou regulace MiCA se vedly diskuse dlouhou dobu a pro projekty podnikající na kryptotrhu bylo těžké zjistit, na jaká pravidla se mají začít připravovat. Jsem rád, že jsou nová nařízení na světě a český kryptoprůmysl a podnikatelé dostávají jasnější pravidla, jakým způsobem budou moci své služby v souladu s regulacemi investorům poskytovat,” uvedl spoluzakladatel projektu Probinex Adam Neuberger.
V roce 2018 byla na půdě Evropské komise zahájena textace na téma regulace Markets in Crypto-Assets. Evropská komise návrh přijala 24. září 2020. Tím došlo také k zahájení legislativního procesu EU. První dubnový den roku 2022 byl zahájen trialog mezi Evropskou komisí, Radou EU a Evropským parlamentem k vydání stanovisek. K prozatímní dohodě dospěli účastníci 30. června letošního roku.
Kryptoaktiva vlastní každá desátá domácnost v eurozóně. Kupují je i chudí
Bitcoiny a další virtuální měny
Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.
Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.