Článek
Unijní exekutiva firmy požádala, aby „poskytly více informací o opatřeních, která přijaly ke splnění svých povinností týkajících se ochrany nezletilých“ podle nových právních předpisů EU o digitálních službách (DSA), které vstoupily v platnost koncem srpna a které zavádějí přísnější pravidla pro 19 velkých internetových firem.
Žádost nicméně zatím nespouští soudní řízení.
Bič na internetové giganty. Akt o digitálních službách začíná fungovat
Pokud by se Komisi podařilo prokázat, že firmy předpisy dlouhodobě porušují, hrozí jim vysoké finanční sankce. V extrémních případech mohou pokuty dosáhnout až šesti procent celosvětového obratu dotčených společností.
TikTok a YouTube musejí Komisi poskytnout požadované informace nejpozději do letošního 30. listopadu. V závislosti na vyhodnocení odpovědí pak EK zahájí další kroky.
Co je DSA a DMA?
V roce 2023 začaly platit dva nové zákony, které jsou označovány jako bič na internetové giganty. Jde jmenovitě o akt o digitálních službách (Digital Services Act; DSA) a akt o digitálních trzích (Digital Markets Act; DMA).
Zatímco cílem DSA je zajistit transparentnost, bezpečnost uživatelů a odpovědnost pro on-line platformy, DMA je zákon o hospodářské soutěži určující jasná pravidla, podle kterých mohou velké on-line platformy fungovat.
Oba právní předpisy pochopitelně budou mít značný dopad na podnikání v celé Evropě a pravděpodobně i ve světě, neboť stanoví nové standardy pro digitální spotřebitelské podnikání.
Tlak Evropské komise
Nynější oznámení EK je podle agentury AFP součástí snahy evropského komisaře pro digitální agendu Thierryho Bretona přimět velké internetové společnosti k dodržování nově uložených povinností. Breton už v srpnu uvedl, že se zvlášť zaměří právě na ochranu dětí.
Už v říjnu Brusel začal vyšetřovat TikTok, sociální síť X a společnost Meta Platforms. Požádal je, aby mu podaly podrobné informace o opatřeních, která přijaly proti šíření dezinformací a nezákonného obsahu v návaznosti na útoky radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael.
V EU je vyšetřován i čínský internetový prodejce AliExpress, a to v souvislosti s distribucí nelegálních výrobků, včetně falešných léků.
Seznam internetových platforem, kterých se týká DSA
- Alibaba AliExpress
- Amazon Store
- Apple AppStore
- Bing
- Booking.com
- Google Mapy
- Google Nakupování
- Google Play
- Google Vyhledávání
- Pornhub
- Snapchat
- Stripchat
- TikTok
- Síť X (dříve Twitter)
- Wikipedia
- XVideos
- YouTube
- Zalando