Článek
Podle listu Nadine Dorriesová, která v britské vládě zodpovídá za kulturu a digitalizaci, oznámí zpřísněnou úroveň prošetření transakce tento týden.
V srpnu britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) uvedl, že akvizice britské firmy vyvolává vážné obavy ohledně hospodářské soutěže. Nová prověrka má ale podrobně prozkoumat také možné dopady na národní bezpečnost.
Zpřísněná kontrola je podle deníku velkou ránou pro americkou společnost Nvidia, která se o britskou firmu uchází. Transakci navíc posuzují také regulátoři v Evropské unii a Číně.
Může Nvidia převzít rivala ARM? EK zahájila hloubkové vyšetřování
Nvidia oznámila transakci ve výši 54 miliard dolarů (téměř 1,2 bilionu korun) loni v září.
„Budeme i nadále spolupracovat s britskou vládou, abychom rozptýlili (její) obavy,” uvedla americká společnost. Podle ní transakce zaručí britské firmě velký objem investic, které ARM potřebuje pro svůj další rozvoj.
Nvidia je známá především výrobou čipů, které se používají v grafických kartách. Ty jsou důležité například pro videohry.
ARM sídlí v britském univerzitním městě Cambridge a navrhuje čipy pro většinu mobilních telefonů a pro počítačové tablety. Její technologie využívají například firmy Apple, Samsung či Huawei.
Dohoda o převzetí vyvolala obavy, zda si ARM pod novým vlastníkem zachová otevřený přístup k poskytování licencí na své technologie.
Zamýšlenou transakci zkritizoval mimo jiné spoluzakladatel společnosti ARM Hermann Hauser, podle kterého Nvidia zničí podnikatelský model britské firmy.
Ten zahrnuje poskytování licencí na čipy stovkám podniků, včetně některých přímých konkurentů Nvidie.