Hlavní obsah

Evropská komise si posvítí na partnerství Microsoftu a OpenAI

Brusel

Vztahy mezi americkou společností Microsoft a start-upem OpenAI, který se proslavil systémem umělé inteligence ChatGPT, se staly terčem vyšetřování Evropské komise (EK). O zahájení detailního zkoumání tohoto partnerství informovali eurokomisaři v úterý. Už před koncem loňského roku se přitom ke stejnému kroku odhodlal britský antimonopolní úřad CMA.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Loga OpenAI a ChatGPT

Článek

Zpravodajská agentura Bloomberg v této souvislosti uvádí, že aktuální kroky Evropské komise by mohly nakonec vést k zahájení oficiálního vyšetřování, jehož cílem bude zjistit, zda spolupráce mezi Microsoftem a OpenAI nevede k porušení existujících pravidel pro hospodářskou soutěž.

Britský regulátor zahájil vyšetřování v prosinci krátce poté, co americký softwarový gigant získal ve správní radě OpenAI místo pozorovatele bez hlasovacích práv. Úřad v oficiálním prohlášení zmiňuje, že se obává toho, že Microsoft získá nad OpenAI kontrolu. „V poslední době nastala ve vedení společnosti OpenAI řada změn, některé se přitom týkaly společnosti Microsoft,“ uvedl britský antimonopolní úřad.

Britové si posvítí na partnerství Microsoftu a OpenAI

Software
Foto: archiv tvůrců

ChatGPT na Androidu

Omezení konkurence?

CMA se zabývá tím, zda „propojení obou firem neomezuje konkurenci a nemá negativní vliv na spotřebitele“. Prakticky totožné obavy nyní projevila EK, a proto se začala poměry v obou firmách zabývat.

Prezident společnosti Microsoft Brad Smith již na vyšetřování CMA reagoval prohlášením, že jeho firma je připravena „úzce spolupracovat s regulačním úřadem v rámci tohoto šetření“.

„Změnilo se jen to, že Microsoft bude mít nyní ve správní radě OpenAI pozici pozorovatele bez hlasovacího práva, což je velmi odlišné od akvizice,“ zdůraznil Smith.

Reorganizace ve správní radě OpenAI následovala až po kontroverzním vyhazovu šéfa společnosti Sama Altmana. V počátku to vypadalo, že Altman bude nově pracovat v Microsoftu, o čtyři dny později však byl do své pozice znovu jmenován – i díky tlaku amerického softwarového gigantu.

Investice Microsoftu do start-upu OpenAI, známého zejména díky svému programu ChatGPT, jsou odhadovány až na 13 miliard dolarů, tedy v přepočtu na 292 miliard korun. Microsoft integroval v rámci partnerství systém umělé inteligence vyvinutý OpenAI do svého kancelářského balíku Office a dalších softwarových produktů.

Fenomén jménem ChatGPT

Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.

V květnu 2024 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4o. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Zvládá simulovat i emoce.

Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, v placené verzi ale můžete systém využívat i ve chvíli, kdy je velmi zatížen. Ostatní musí čekat na uvolnění kapacity. Předplatné, které nabízí i další výhody, vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 480 Kč.

Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.

Největší herní obchod

S vyšetřováním CMA i evropského regulátora má Microsoft bohaté zkušenosti. Oba subjekty totiž řešily spojení amerického softwarového giganta s herním studiem Activision Blizzard. Historicky největší herní obchod v hodnotě 69 miliard dolarů (1,5 bilionu Kč) byl oznámen v lednu 2022, kvůli úřednickým tahanicím se ho ale podařilo dokončit až před koncem roku 2022.

Americký softwarový gigant se tak nově stal majitelem celé řady zvučných jmen herního světa – zmiňme alespoň Call of Duty, World of Warcraft, Diablo, Candy Crush, Tony Hawk, Overwatch, Spyro, Hearthstone, Guitar Hero, Crash Bandicoot a StarCraft.

Trailer ke hře Diablo IVVideo: archiv tvůrců

Microsoft uzavřel herní obchod za 1,5 bilionu. Regulátoři ustoupili

Internet a PC

Související články

Výběr článků

Načítám